Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak. ASMR - relaks z dźwięku, ale nie tylko [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 10:20
Delikatne dźwięki działają na nasze zmysły. Jednych w stan ASMR wprowadza szept, inni wolą chrzęst, chrupanie, szelest czy szmer. Twórcy ASMR Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak opowiadają o ulubionych dźwiękach swoich odbiorców, ale też tych "straszliwych", które też mają swoich amatorów.  
Klaudia Leclercq i Jarosław Antoniak
Klaudia Leclercq i Jarosław AntoniakFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak od blisko czterech lat prowadzą kanał internetowy, na którym raczą nas dźwiękami, które mogą wprowadzić w stan błogiego relaksu. Historia ich kanału zaczęła się jednak od zupełnie innego pomysłu na biznes, w którym szept miał być zastosowany jako zabieg marketingowy. 


Posłuchaj
50:35 PR4_26.12.2024_14.03_Czwórka_się_gości 14.03.15 14.53.50.mp3 O ASMR opowiadają Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak (Czwórka się gości/Czwórka)

 

- Po studiach wymyśliłam, że będziemy tworzyć biżuterię dla kobiet w ciąży opartą na dźwięku. Specjalnie do tego projektu skończyłam szkolenie jubilerskie - wspomina Klaudia. - Rozpoczęcie tego projektu trwało długo, przeciągało się w czasie. Zdecydowaliśmy, że do działań marketingowych będziemy wykorzystywać ASMR, takich nagrań tworzonych przez twórców zagranicznych sami słuchaliśmy w czasie wolnym. Wydawało nam się, że szept idealnie będzie pasował do tego produktu. Miała być to biżuteria dla kobiet w ciąży, naszyjnik, który daje cichą melodię, dzięki której dziecko w brzuchu relaksuje się. A po narodzinach ten wisiorek można zaszyć w maskotce. 

Klaudia i Jarek stworzyli trzy prototypy naszyjników, jednak mocno wciągnęła ich działalność internetowa. Zaczęli od live'ów, w których Klaudia opowiadała o biżuterii, a z czasem, zachęcana przez odbiorców, zaczęła tworzyć też inny content. - Może kiedyś uda nam się wrócić do pomysłu na biżuterię. 

Pierwszy live Czwórkowych gości na kanale You Tube miał 30 odbiorców, kolejny już 200, a dziś Klaudia i jarek potrafią zgromadzić przed ekranami nawet 10 tysięcy odbiorców w czasie rzeczywistym. 

Co to jest ASMR?

- ASMR (autonomous sensory meridian response) to uczucie głębokiego relaksu, które często, ale nie zawsze, wieże się z ciarkami, mrowieniem na czubku naszej głowy, które promieniuje wzdłuż kręgosłupa - wyjaśnia Klaudia Leclercq. - To uczucie można to wywołać wszystkimi zmysłami. My, jako twórcy internetowi, nie mamy do dyspozycji zapachu i smaku. Zajmujemy się wizualnymi i dźwiękowymi wyzwalaczami. 

Czytaj także:

- Wyzwalacze to przedmioty, które wykorzystujemy, by to uczucie wywołać - dodaje Jarek Antoniak. - Jeśli byśmy byli precyzyjni w nazewnictwie to powinniśmy nazwać się twórcami, którzy używają różnych przedmiotów lub czynności by wywołać ASMR u odbiorcy. 

Jennifer Allen pierwszy raz nazwała to zjawisko w 2010 roku, ale goście Czwórki zdradzają, że jest ono z nami od zawsze. Podkreślają, że dla każdego z nas pierwszymi twórcami ASMR są nasi rodzice, którzy nas przytulają, okazją miłość, dają bliskość. 


Dźwięki - te lubiane i inne

Najsilniejszym wyzwalaczem ASMR jest dotyk. Wielu z nas mogło tego uczucia doświadczyć podczas zabiegu pielęgnacji włosów u fryzjera. 

Klaudia i Jarek wykorzystują wrażenia dźwiękowe i wizualne. Zdradzają, że nie każdy dźwięk poszczególne osoby odczuwają tak samo. Zdarza się, że szept wykorzystywany przez twórców dla niektórych bywa drażniący, a lepiej oddziałuje np. miękkie mówienie. 

Doskonale znamy dźwięki nieprzyjemne, jak skrzypienie styropianu, dźwięk widelca "piszczącego" na talerzu, przesuwanie paznokciem po tablicy. Czwórkowi goście zdradzają jednak, że i te dźwięki mają swoich miłośników. 

- Z ASMR jest trochę jak z kuchnią - mamy wiele potraw i musimy sprawdzić, co nas relaksuje, a co nie - podkreślają twórcy. 

Jak wykorzystać ASMR?

Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak prowadzą wieczorne transmisje ASMR. 98 procent ich odbiorców wykorzystuje je do wycieszenia przed snem, samego zasypiania. Twórcy chętnie sięgają po łagodne dźwięki czesania włosów, płynącą wodę, padający deszcz, dźwięki natury, chodzenie po śniegu. Przyznają też, że cały czas wyszukują nowe odgłosy. 

- ASMR poprawia też koncentracje. Wiemy, że studenci i uczniowie włączają nasze nagrania podczas nauki, pisania wypracowań. To im pomaga - zdradzają. 

ASMR na każdego z odbiorców może zadziałać inaczej. Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak zwracają też uwagę na wizualne ASMR - okazuje się, że filmiki z prania dywanów, krojenia pisaku kinetycznego mają milionowe zasięgi. 

***

Tytuł audycji: Czwórka się gości

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Klaudia Leclercq i Jarosław Antoniak (twórcy ASMR)

Data emisji: 26.12.2024

Godzina emisji: 14.00

pj

Czytaj także

Herbata - jak poprawnie zaparzyć, aby nie była gorzka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 15:13
Od chińskich plantacji, przez angielskie salony, aż po codzienne życie. Herbata towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Ekspert od herbat, Rafał Przybylok przedstawia rozmaite rodzaje naparów i przybliża bardzo długą historię parzenia herbaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatuaż tymczasowy - sięgnij po hennę i jaguę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2024 08:00
Gdy myślimy o tatuażu, ale wciąż nie jesteśmy zdecydowani czy chcemy ozdobić ciało na zawsze świetnym rozwiązaniem będzie tatuaż henny. Isia Zarzycka, tatuująca henną i jaguą, docenia ulotność swoich wzorów tworzonych z naturalnych składników. 
rozwiń zwiń