Nominowany do Oscara za legendarny "Potop" mistrz polskiego kina odpowiadał na pytania z ciętym dowcipem i mocnymi emocjami. Najmocniej protestował, gdy pytano go o nazywanie Trylogii Sienkiewicza książką nacjonalistyczną i antyukraińską. Hoffman mocno oponował i z emfazą odpowiadał o tym, że wstydzimy się patriotyzmu, a powinniśmy w tym przypadku brać wzór z Amerykanów. Dużo opowiadał także o swoim filmie historycznym, który miał specjalny pokaz na Tofifest - Ukrainie. Narodzinach narodu.
W konkursie głównym On Air pokazano dwa filmy, a widzowie mieli okazję spotkać się z ich twórcami. Duże zainteresowanie wywołał nagrodzony tytułem najlepszego debiutu Raindance London FF Kebab & Horoscope w reżyserii Grzegorza Jaroszuka. Po filmie z widzami spotkali się reżyser oraz odtwórcy głównych ról:
Bartłomiej Topa i Piotr Żurawski. Podczas rozmowy Jaroszuk przyznał się do fascynacji prozą Bohumila Hrabala. W tym świetle nie może dziwić, że obraz został nazwany "najbardziej czeskim polskim filmem". Późnym wieczorem odbyła się polska premiera greckiego filmu A Blast w reżyserii Syllasa Tzoumerkasa. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem.
Także w konkursie From Poland obejrzeliśmy dziś dwa filmy. Z widzami Tofifest spotkali się reżyser i odtwórca głównej roli w Hardkor Disko -
Krzysztof Skonieczny i Marcin Kowalczyk. Nagrodzony w Gdyni i Koszalinie film jest debiutem reżyserskim Skoniecznego, znanego bardziej jako twórca znakomitych teledysków. Także po filmie Bobry (Beavers) odbyło się spotkanie, którego gośćmi byli Hubert Gotkowski i Marcin Kabaj.
Jednym z najpopularniejszych pokazów dnia była projekcja norweskiej Bezsenności (Insomnia) w reżyserii Erika Skjoldbjarga. Film znajdujący się w paśmie Zjawiska: Nordic Noir jest pierwowzorem amerykańskiej Insomnii Christophera Nolana z Alem Pacino w roli głównej. W paśmie Three Bs pokazano filmy Główna ulica Juana Antonio Bardema i Witaj nam Mr. Marshall! Luisa Garcíi Berlangi.
W paśmie Forum 2013/2014 duże zainteresowanie wywołała nagroda jury tegorocznego Cannes: Mama (Mommy) Xaviera Dolana. W paśmie ukraińskim Majdan. Rewolucja godności znakomitego Siergieja Łoźnicy. Odbyły się też pokazy drugiego i trzeciego seta konkursu Shortcut: filmy z Irlandii, USA, Iranu, Rosji, Francji, Włoch, Polski, Belgii, Słowacji i Niemiec.
Dzień zamknęła gratka dla fanów poezji - Filmowy slam poetycki Tofifest. Od jutra ruszają Audiowizje, festiwal muzyczny będący od tego roku częścią Tofifest.
Polecamy we wtorek, 21.10.2014
Konkurs główny On Air we wtorek reprezentują:
opowieść o nawróceniu na islam w londyńskim półświatku - brytyjski Snow in Paradise w reżyserii Andrew Hulme’a, historia pewnego małżeństwa w kłopotach czyli szwedzki Turysta (Tourist) w reżyserii Rubena Östlunda (polska premiera) oraz największy przebój dnia - gruzińska Kukurydziana wyspa (Corn Island) w reżyserii George’a Ovashvili. Film wygrał tegoroczne Karlowe Wary i ma na Tofifest polską premierę.
W konkursie polskim From Poland trzy ciekawe filmy:
Polskie gówno (Polish Shit), a po filmie, o g. 21.10 w „Od Nowie” spotkanie: Tymon Tymański, Robert Brylewski, Agnieszka Glińska, Grzegorz Jankowski, Między nami dobrze jest (No Matter How Hard We Tried) w reżyserii Grzegorza Jarzyny oraz zabawnie portretujące naszą rzeczywistość Małe stłuczki (Little Crushes) w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba, z którymi spotkamy się po filmie, o g. 17.30 w Kinie Centrum.
Polecamy też film François Truffaut Strzelajcie do pianisty oraz obraz z pasma Viva Bałtyk! - litewskie Znikające fale (Vanishing waves) w reżyserii Kristiny Buožyte. Dla fanów krótkiego metrażu - czwarty rzut konkursu Shortcut; tym razem filmy z Argentyny, Belgii, Węgier, Ukrainy i Austrii.
Polecamy w środę, 22.10.2014
Wśród ciekawych spotkań, o g. 17.00 w „Od Nowie” wizyta na Audiowizjach kolektywu Psychokino, tworzącego znakomite wideoklipy.
Na ekranie mocna reprezentacja filmów konkursu głównego On Air:
Klasowy wróg (Class Enemy) w reżyserii Roka Bičeka ze Słowenii, wstrząsająca historia o wrogości klasy i jej nauczyciela,
Zero Motivation w reżyserii Talyi Lavie (polska premiera) — przekorna i gorzka historia dziewczyn z izraelskiej armii.
Obejrzymy trzy filmy konkursu polskiego FROM POLAND:
Huba (Parasite) wyreżyserowany przez znanych polskich artystów wizualnych Annę i Wilhelma Sasnalów (po filmie, o g. 19.15 w „Od Nowie” spotkanie z Anną Sasnal),
Heavy Mental Sebastiana Buttnego (po filmie, o g. 20.45 w Kinie Centrum, spotkanie z Buttnym i aktorem Piotrem Głowackim) oraz
Obietnica (The Word) w reżyserii Anny Kazejak-Dawid.
Pokazany zostanie też film Ja nie wracam (I won’t come back) w reżyserii Ilmara Raaga, gościa specjalnego Tofifest, który spotka się z widzami po filmie — o g. 18.00 w Kinie Centrum. Zaczynają się pokazy konkursu Lokalizacje oraz piąty set krótkich metraży w konkursie Shortcut; tym razem filmy z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela i Francji.
W ramach festiwalu Audiowizje Tofifest:
Klub Dwa Światy — Groove Gravity i Diuna,
Estrada Stagebar Toruń — Bicz i Nankinowa,
Kulturhauz — Blackberry Hill i drUMMat,
NRD Klub — Alters i 3moonboys,
Galeria i Kawiarnia Muza — The Soulmates i Kartony.
Polecamy w środę, 22.10.2014
Wśród ciekawych spotkań, o g. 17.00 w „Od Nowie” wizyta na Audiowizjach kolektywu Psychokino, tworzącego znakomite wideoklipy. Na ekranie mocna reprezentacja filmów konkursu głównego On Air: Klasowy wróg (Class Enemy) w reżyserii Roka Bičeka ze Słowenii, wstrząsająca historia o wrogości klasy i jej nauczyciela, Zero Motivation w reżyserii Talyi Lavie (polska premiera) — przekorna i gorzka historia dziewczyn z izraelskiej armii. Obejrzymy trzy filmy konkursu polskiego FROM POLAND: Huba (Parasite) wyreżyserowany przez znanych polskich artystów wizualnych Annę i Wilhelma Sasnalów (po filmie, o g. 19.15 w „Od Nowie” spotkanie z Anną Sasnal), Heavy Mental Sebastiana Buttnego (po filmie, o g. 20.45 w Kinie Centrum, spotkanie z Buttnym i aktorem Piotrem Głowackim) oraz Obietnica (The Word) w reżyserii Anny Kazejak-Dawid. Pokazany zostanie też film Ja nie wracam (I won’t come back) w reżyserii Ilmara Raaga, gościa specjalnego Tofifest, który spotka się z widzami po filmie — o g. 18.00 w Kinie Centrum. Zaczynają się pokazy konkursu Lokalizacje oraz piąty set krótkich metraży w konkursie Shortcut; tym razem filmy z Wielkiej Brytanii, USA, Izraela i Francji. W ramach festiwalu Audiowizje Tofifest: Klub Dwa Światy — Groove Gravity i Diuna, Estrada Stagebar Toruń — Bicz i Nankinowa, Kulturhauz — Blackberry Hill i drUMMat, NRD Klub — Alters i 3moonboys, Galeria i Kawiarnia Muza — The Soulmates i Kartony.
12. MFF Tofifest odbywa się w dniach 18–26 października 2014 w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa oraz w Kinie Centrum CSW w Toruniu.
Festiwal pod patronatem Czwórki.
(źr. Czwórka / materiały prasowe)