„Kukurydziana wyspa” z nagrodą publiczności na Tofifest 2014

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 18:00
Widzowie festiwalu filmowego Tofifest za najlepszy film uznali gruzińską Kukurydzianą wyspę (Corn Island) w reżyserii George’a Ovashviliego.
Kukurydziana wyspa z nagrodą publiczności na Tofifest 2014
Foto: materiały promocyjne organizatora

W ten sposób przyznana została ostatnia z nagród tegorocznej, 12. edycji toruńskiego festiwalu. Wśród jego gości znaleźli się m.in. Daniel Olbrychski, Danuta Szaflarska, Bohdan Sláma, Jerzy Hoffman i Tomasz Wasilewski. Liczenie głosów widzów Tofifest zakończyło się w poniedziałek rano (ostatnie pokazy odbyły się w nocy z niedzieli na poniedziałek). Kukurydziana wyspa wygrała nieznacznie z estońsko-gruzińskim filmem Mandarynki w reżyserii Zazy Urushadze.

Nagroda publiczności w Toruniu to kolejny laur festiwalowy na Tofifest dla Kukurydzianej wyspy. Jury profesjonalne konkursu głównego On Air przyznało filmowi wyróżnienie. Obraz doceniło też swoją nagrodą Jury Studenckie. W uzasadnieniu napisano, iż jest to film prosty, subtelny, ale jakże piękny w pełnym tego słowa znaczeniu.

Trzeba dodać, że kilka miesięcy temu film jednogłośnie zwyciężył tegoroczną edycję MFF w Karlowych Warach i został gruzińskim kandydatem do Oscara. Akcja filmu przenosi nas na gruzińsko-abchaskie pogranicze w czasie wojny domowej w 1992 roku. Na wyspie leżącej pośrodku granicznej rzeki stary rolnik ze swoją nastoletnią wnuczką rozpoczynają uprawę kukurydzy.

Kukurydziana wyspa to artystycznie ascetyczny dramat zawierający ledwie kilkanaście linijek dialogu. The Hollywood Reporter napisał: Gruziński reżyser tka mocną bajkę o życiu i śmierci z prostych składników, tworząc dramat prawie bez słów. Variety nazwało film masterclassem minimalizmu emocjonalnego, w którym brzmią echa dawnych mistrzów, takich jak Bresson i Tarkowski, Kaneto Shindo i Terrence Malick. Z nutą „Burzy” Szekspira. Warto też dodać, że przy tej gruzińsko-niemiecko-francusko-czeskiej koprodukcji pracowali filmowcy z aż 13 krajów.

Grand Prix 12. Tofifest pojechało na Ukrainę — Złotego Anioła konkursu głównego On Air otrzymało Plemię (Plemya / The Tribe) w reżyserii Myroslava Slaboshpytskiego. Srebrnego Anioła za najlepszą reżyserię otrzymał Ruben Östlund ze Szwecji za film Turysta (The Tourist / Force Majeure). Nagroda w konkursie krótkometrażowym Shortcut trafiła do Francji. Otrzymał ją film Thunderbirds (Les Oiseaux-tonnerre) wyreżyserowany przez Léę Mysius. W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniósł Jeziorak Michała Otłowskiego, zaś w konkursie Lokalizacje — Bydgoszcz od świtu do zmierzchu.

Przyznano też po raz pierwszy nagrody festiwalu Audiowizje, który w tym roku dołączył do Tofifest. Najlepszym zespołem konkursu Showcase został warszawski Stardust Memories. Za najlepszą wizualizację nagrodzono zespół Alters. Nagroda w konkursie „Muzyka do nakręcenia” trafiła zaś do zespołu HOAP.

Wręczono też Specjalne Złote Anioły Tofifest. Anioła za Niepokorność Twórczą odebrał aktor Daniel Olbrychski, Anioła dla Wybitnej Aktorki Europejskiej — Agata Kulesza, Anioła za całokształt twórczości — reżyser Jerzy Hoffman i aktorka Danuta Szaflarska, Anioła dla wybitnego filmowca europejskiego — czeski reżyser Bohdan Sláma, a Flisaka Tofifest — reżyserzy Mirosław Dembiński i Tomasz Wasilewski.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Czwórki, a 13. edycja Tofifest odbędzie się w październiku 2015 roku.

(źr. Czwórka / materiały prasowe)

Czytaj także

American Film Festival - wszystkie smaki amerykańskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 11:15
We Wrocławiu rozpoczyna się American Film Festival. To już piąta edycja tej imprezy, której założeniem jest prezentowanie tego, co najciekawsze w niezależnym, offowym kinie zza wielkiej wody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zdrada à la Brokeback Mountain jest usprawiedliwiona?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 09:00
"American Beauty", "Bliżej", "Małe dzieci", "Intymność" i wiele innych. Z ekranów kin zdrada wprost się wylewa - ku przestrodze, czy dla zachęty? O filmowych i rzeczywistych zdradach rozmawialiśmy w audycji "Tryb głośnomówiący".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Orleańska o filmie "Zbliżenia": to gra niedopowiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 19:00
Na ekrany kin wszedł właśnie film Magdaleny Piekorz pt "Zbliżenia". W główną rolę wcieliła się Joanna Orleańska. - Najtrudniejsze w mojej pracy było poskromienie emocji, bo ten film to zimne kino, niemal skandynawskie - opowiada aktorka.
rozwiń zwiń