Przegląd Sztuki SURVIVAL

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:14
Po raz 16. odbędzie się we Wrocławiu Przegląd Sztuki SURVIVAL – jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej w Polsce.
Przeglądu Sztuki SURVIVAL
Przeglądu Sztuki SURVIVALFoto: mat. pras.

16. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dawnym pałacu rodziny Wallenberg-Pachalych. Zarówno ze względu na historię budynku, jego wieloletnie przeznaczenie (siedziba Commerzbanku), jak i na obecną wartość (w rozumieniu dobra kultury, ale i dobra finansowego), hasłem i tematem tegorocznej edycji Przeglądu jest: „Kapitał”.

W ramach Przeglądu w przestrzeni pałacu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac artystycznych, realizowanych w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, instalacje dźwiękowe, prace wideo itp.) przez artystów z Polski i z zagranicy. Wystawę główną, na którą składać się będą przede wszystkim prace wyłonione w otwartym konkursie na realizacje artystyczne, uzupełnią projekty specjalne.

Podczas otwarcia przeglądu będzie miał miejsce premierowy odczyt zamówionego specjalnie na dla Przeglądu eseju autorstwa Jacka Dehnela.

W ramach wystawy zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski pt. PL-DE Kapitał - wybór prac niemieckich artystów przygotowany został przez kuratorkę i krytyczkę sztuki, Iwonę Bigos. Ponadto w przestrzeni pałacu będzie można zobaczyć kultowe już dzieło Tadeusza Kantora z cyklu Multipart, które zostanie wypożyczone na czas trwania SURVIVALU z prywatnej kolekcji Sylwii i Piotra Krupów. W dialog z kultową pracą Kantora wchodzić będą artyści – przedstawiciele najmłodszych pokoleń. Ekspozycję uzupełni w tym roku sekcja studencka. Będzie to specjalny pokaz prac studentów z Akademii Sztuki w Szczecinie pod kierownictwem Dariusza Fodczuka, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod kierownictwem Tomasza Opani oraz studentów Mathesius University of Fine Arts and Design w Kilonii pod kierownictwem Piotra Nathana. Zebrane na Scenie Dźwiękowej prace zaprezentują różnorodność praktyk słuchania w kontekście systemów kapitałowych, które w dobie permanentnej cyfrowej kontroli i monitoringu jeszcze bardziej niż dotychczas podkreślają swój polityczny - hegemoniczny i przemocowy charakter.  

Wystawie prac artystycznych towarzyszyć będą jak zwykle debaty i wykłady, oprowadzania kuratorskie, spacery oraz pokazy filmowe.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Wrocław