PRZEprojekt: Przestrzeń działania

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2012 10:20
PRZEprojekt nadchodzi z drugą odsłoną. Po pierwszej wystawie inaugurującej roczny cykl, a dotyczącej problematyki procesu twórczego, przychodzi pora na kolejną odsłonę...

Wystawa 002: "Regulacja odbioru" od 12 do 22 kwietnia 2012.
W wystawie Regulacji odbioru twórcy wzięli na warsztat kwestię manipulacji, która kształtuje nasze postrzeganie rzeczywistości. Pojęcie to można rozumieć na wiele sposobów. Obejmuje ono szerokie spektrum zjawisk: zaczynając od kontroli społecznej czy manipulacji komercyjnej, aż do samostanowienia i przekształcania własnej tożsamości. W tym obszarze zawiera się całokształt procesów kształtujących społeczeństwo, stosunki władzy, relacje między ludźmi. Funkcjonują w nim także różnego rodzaju instytucje oraz grupy uzurpujące sobie prawo do kształtowania zachowań, idei i emocji.
Ale czy to zjawisko powinno się tylko demonizować? Kto kim manipuluje? Kto daje się manipulować i czy da się manipulacji uniknąć? Gdzie jest miejsce dla tego zjawiska w świecie sztuki? Najłatwiej byłoby udawać, że to właśnie artysta jest osobą, która poprzez wytwory swojej pracy świadomie wpływa na odbiorców. Na ile ta świadomość stosowania manipulacyjnych zabiegów jest realna? Na ile sam twórca jest tylko kanałem, przez którego przemawiają narzucone mu społecznie konstrukty, które on nieuchronnie odtwarza raz za razem? Te dylematy są dla nas bardzo inspirujące. Czy sztuka może być bramą, przez którą można uciec od wpływów? Lub chociaż zastąpić wpływy już usystematyzowane, unormowane społecznie, innymi, – "pozytywnie” twórczymi?

Skupiając się na oddziaływaniu, jakie zachodzi pomiędzy twórcą a odbiorcą, PRZEprojekt równolegle z pokazem indywidualnych propozycji twórców, proponuje uczestnikom wystawy udział w grze, w której będą mogli bezpośrednio wyrazić swoje zdanie na temat Regulacji Odbioru. zapraszamy do zabrania głosu w tej manipulacyjnej grze podczas Regulacji Odbioru – platformy do wypowiedzi na temat manipulacji, zarówno dla twórców, jak i dla uczestników wystawy.
Podczas trwania wystawy, tydzień po jej otwarciu, 19 kwietnia w czwartek, w ramach PRZEprojektu: Sztuka w filmie, odbędzie się pokaz filmu The Year of Anish Kapoor (reż. Matthew Springford) połączony z dyskusją z zaproszonymi gośćmi. Anish Kapoor jest jednym z najbardziej wpływowych rzeźbiarzy swojego pokolenia, autorem tajemniczych rzeźb, przenikających przestrzeń fizyczną i spirytualną. Dzięki reżyserowi filmu mamy wyłączny dostęp  do jego pracowni. Okiem kamery podążamy przez okres intensywnej produktywności ekspozycji, podróżując jednocześnie tropem jego biografii.

Zobacz więcej na temat: Czwórka patronat Toruń
Czytaj także

"PRZEprojekt"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 08:00
rozwiń zwiń