Być staruszkiem w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 18:00
Wszyscy będziemy kiedyś staruszkami. Tymczasem okazuje się, że choć życie seniora nie jest proste, ale można je ułatwić, a przy tym wiele się nauczyć i dobrze bawić. Wystarczy pasja i kreatywność, a pieniądze pojawią się z czasem.
Audio
  • Rozmowa z Beatą Tokarz-Kamińską i Katarzyną Ścieżką

Mija Europejski Rok Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Projekt "Seniorzy w akcji" trwa już od 2012 roku. – Zapraszamy nie tylko osoby starsze, ale także te do 30 roku życia. Ważna jest pasja, "iskra w oku" i chęć zrobienia czegoś dla swojej miejscowości – opowiada Beata Tokarz-Kamińska, przedstawicielka Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", ale również propagatorka programu "Seniorzy w akcji". – Mogą to być projekty filmowe, fotograficzne, kulturalne.

Co roku do towarzystwa napływa sporo, bo ponad 300 pomysłów. Większość pomysłów opracowana jest przez pary międzypokoleniowe. – Są to warsztaty, różnego rodzaju happeningi – wymienia Tokarz-Kamińska. – Wybieramy 30 działań, na które przyznajemy dotację.

Projekt powstał, by aktywizować osoby starsze. – W Polsce wciąż pokutuje bierny styl spędzania czasu po przejściu na emeryturę – mówi Tokarz-Kamińska. – Mało osób myśli o emeryturze przed zakończeniem życia zawodowego, a przecież to niemal 30 lat, które trzeba zaplanować. Naprawdę wiele można jeszcze osiągnąć, zamiast spędzać czas na oglądaniu telewizji, czy czytaniu gazet.

Zdaniem organizatorów akcji dla seniorów, choć bariera finansowa jest przeszkodą, by żyć kreatywnie, prawdziwy problem leży dużo głębiej. – Przede wszystkim chodzi o brak nawyku angażowania się – mówi Tokarz-Kamińska. – Polacy mało udzielają się w życiu społecznym nawet, jako młodzi ludzie: nie śpiewamy w chórach, nie demonstrujemy, nie zabieramy głosu w sprawach, które są dla nas ważne. Dlatego potem brakuje nam pomysłu na życie.

Katarzyna
Katarzyna Ścieżka i Beata Tokarz-Kamińska wraz z prowadzącymi "Śniadanie Europejskie"

Wolontariusze akcji wybrali się m.in. do Londynu i Berlina, by podpatrzeć, jak osoby starsze radzą sobie w tamtejszym wielkomiejskim gąszczu. – Spotkałyśmy m.in. grupę polskich seniorów, którzy wyjechali tam po wojnie - opowiada Katarzyna Ścieżka z Towarzystwa Inicjatyw "ę". – Dziś gromadzą się na obiadach, grają w bingo. Tworzą dla siebie wzajemnie swoistą "grupę wsparcia".

Dowiedz się więcej o kampanii "Seniorzy w akcji", a także o życiu osób starszych, które muszą radzić sobie. Posłuchaj nagrania rozmowy z Beatą Tokarz-Kamińską i Katarzyną Ścieżką, gośćmi "Śniadania Europejskiego".

 

(kd)

Czytaj także

Europa ćwicząca, czy zasiedziała?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 07:07
W "Śniadaniu europejskim" sprawdziliśmy jak to jest z tą kondycją fizyczną u mieszkańców Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Możliwości pracy w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 07:15
Sprawdź jak możesz znaleźć zatrudnienie w instytucjach europejskich... Podpowiadamy najciekawsze rozwiązania
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasikowski: dzięki samotności człowiek odnajduje siłę

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 10:42
Reżyser filmu "Pokłosie”, w "Magazynie bardzo filmowym" tłumaczył w ten sposób działania swojego głównego bohatera.
rozwiń zwiń