W szpitalu Cook County General w Chicago każdy pacjent otrzyma pomoc. Pracują tam lekarze z powołania, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro pacjentów. Pielęgniarki są uprzejme, a dyrektor nie musi załamywać rąk nad dziurą w budżecie… Tę fikcję stworzył amerykański scenarzysta i pisarz Michael Crichton.
Crichton studiował medycynę. Publikował pod pseudonimem, wyłącznie aby opłacić rachunki. Nie rozważał kariery literackiej do czasu, kiedy w 1968 roku jego powieść „Wyższa konieczność” otrzymała prestiżową Nagodę Edgara.
Wśród stworzonych powieści i scenariuszy, „Ostry dyżur” zawsze miał dla autora szczególne znaczenie. Pierwsze szkice opowieści o lekarzach powstawały w 1974 roku, kiedy Crichton był rezydentem na izbie przyjęć. Jednak odbiorcy nie byli gotowi na obraz tego typu i projekt trafił do szuflady.
Kiedy w 1994 roku stacja NBC zaczęła emitować „Ostry dyżur”, serial medyczny nadal był nowością (wówczas emitowano tylko charakteryzującą się zupełnie inną formą operę mydlaną „General Hospital”). Widownia i krytyka pokochały lekarzy ze szpitala w Chicago. Kolejne sezony biły rekordy popularności i przynosiły coraz to nowe nagrody. Seria zdobyła 22 statuetki Emmy (124 nominacje) oraz Złoty Glob (25 nominacji), a w latach 1995-2002 rokrocznie była nagradzana People’s Choice Award.
O 14 sezonie
Na przyjęciu na ostrym dyżurze siostra Chuny Marquez wspomina: „Wciąż pamiętam te czasy, kiedy Mark Green i Doug Ross prowadzili oddział”. „Kto?” – pyta nowy pracownik. Tak wiele wydarzyło się w ciągu 14 sezonów, tak wiele osób przyszło i odeszło, ale determinacja i poświęcenie lekarzy i pielęgniarek wciąż są takie same. W przedostatnim sezonie „Ostrego dyżuru” osobiste tragedie to nadwerężają, to cementują relacje między członkami personelu. Fascynujące historie przynoszą również sami pacjenci.
WYDANIE DVD
Sezon 14 to prawie 13 godzin serialu w polskiej wersji lektorskiej na 3 płytach DVD, a wśród dodatków specjalnych między innymi sceny nie pokazywane w wersji telewizyjnej!