"Zebra staje w obronie natury, a buntuje się przeciwko czasom zmechanizowanych uczuć i wyścigu szczurów" - to fragment internetowego przesłania nowej twarzy na polskiej scenie reggae/dub, dolnośląskiej grupy Zebra.
Działający od 2007 roku zespół debiutuje w tym roku albumem "Dream walking", który ukazał się w barwach internetowego wydanictwa PAPRooTA dUb NetLabel i jest do ściągnięcia za darmo na stronie: paproota.org/
Z tej okazji muzycy Zebry, odwiedzili czwórkową audcyję DJ Makena "Jak Maken Zasiał", w której zaprezentowali swoje nowe nagrania i historię grupy.
- Nazwa zespołu wybrana została nieprzypadkowo - wyjaśniała na antenie Czwórki wokalistka Natalia Norko. Jeden z pierwszych utworów grupy zatytułowany był "Zebra". Ponadto czarno-białe paski zwierzęcia wydały się członkom zespołu doskonałą metaforą ich twórczości.
– Paski zebry są kontrastowe jak muzyka, którą tworzymy, łącząc zupełnie odmienne style – tłumaczyła Natalia Norko.
Zebra eksperymentując na gruncie dubu, stworzyła swój własny styl. Ich muzyka to połączenie reggae, elektronicznych dźwięków i brzmień żywych instrumentów.
– Dużo pracujemy nad naszą muzyką – podkreślał Zdzisław Orłowski, odpowidzialny w zespole za komponowanie. Gość Makena przyznaje, że bardzo często powstają różnorodne wersje jednego kawałka, które nie "giną", lecz prezentowane są publiczności na koncertach. – Lubimy oglądać reakcje słuchaczy – przyznaje Zdzisław Orłowski.
– Staram się pisać o swoich uczuciach, zwrócić uwagę na problemy, które dotyczą wszystkich, jak np. przemoc w rodzinie czy zakłamanie współczesnego człowieka – wyjaśnia Natalia Norko, która jest autorką tekstów i wokalistką Zebry. W repertuarze grupy można znaleźć także "elektryzujące" kawałki, które mają być przede wszystkim nośnikiem pozytywnej energii, jaką grupa chce się dzielić z fanami.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami Zebry w audycji "Jak Maken zasiał" (dźwięk w boksie po prawej stronie).
ap/bch