CyberRyba

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 16:20
Młodzi inżynierowie z Krakowa opracowali robota, który porusza się jak ryba.

Jest srebrna, ma czarne płetwy, 60 centymetrów długości i waży blisko 3,5 kilograma: tak wygląda sztuczna ryba – pierwszy polski podwodny robot mobilny, który sposobem poruszania przypomina żywą rybę.

Twórcami CyberRyby są trzej młodzi inżynierowie: Marcin Malec, Marcin Morawski, Dominik Wojtas – absolwenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Za opracowanie nowatorskiego robota otrzymali niedawno nagrodę w konkursie "Młodzi innowacyjni 2010" Przemysłowego Instytutu Pomiarów i Automatyki.

– CyberRyba to prototyp podwodnego robota mobilnego. Wyglądem i sposobem pływania przypomina żywą rybę. Może poruszać się całkowicie autonomicznie, jak również być sterowana za pomocą komputera lub telefonu komórkowego – tłumaczy inżynier Marcin Morawski. Jak dodaje, dopracowana wersja CyberRyby – wyposażona w kamerę i zestaw czujników – może służyć jako profesjonalne urządzenie do badania akwenów wodnych. – Może być również wykorzystywana jako wojskowy podwodny robot zwiadowczy imitujący rybę i dzięki temu trudny do rozpoznania – precyzuje twórca robota.

Srebrny korpus CyberRyby jest wykonany z tworzywa sztucznego, a czarne płetwy z miękkiej gumy. Z wyliczeń konstruktorów wynika, że całkowity koszt budowy robota, obejmujący części i wykorzystane materiały, wyniósł około 2 tys. złotych.

CyberRyba zbudowana jest z obrotowych części. – Odpowiednia synchronizacja ich wychyleń sprawia, że wykonują one ruch falowy. Ten powoduje, że ryba płynie do przodu – wyjaśnia inżynier Morawski. Do komunikacji z komputerem służą robotowi dwa moduły radiowe. Na głowie ma zamontowane 4 czujniki do wykrywania przeszkód oraz czujnik temperatury wody.

Prace nad robotem trwały od września 2008 do maja 2009 r., w ramach przygotowywanej przez konstruktorów pracy magisterskiej.

PAP/ŁSz

Czytaj także

Sensacja - powstała kopia mózgu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2009 10:24
Elektroniczna kopia reaguje jak żywy organ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cybernetyczna dłoń

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 15:19
Bioniczna proteza dłoni, która czuje i wykonuje polecenia - to najnowsza szansa dla osób, które straciły kończyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CyberRyba prosto z Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2010 16:21
Młodzi wynalazcy nagrodzeni w konkursie „Młodzi innowacyjni 2010” za podwodnego robota mobilnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyber-oko i Usto-mysz

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 20:10
To nowoczesne technologie dla osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń