Jak ingerować w ludzki mózg, aby pracował sprawniej lub odzyskał utracone funkcje? Odpowiedzi padną podczas wykładów, które wygłoszą wybitni naukowcy w ramach dorocznego „Tygodnia Mózgu”, który 14 marca rozpocznie się w Krakowie.
W trwającym do 20 marca cyklu otwartych wykładów w auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego wezmą udział m.in. psychologowie, biolodzy, farmakolodzy a nawet inżynierowie (m. in. z Collegium Medicum UJ, Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie i krakowskiej AGH).
Prof. Jerzy Vetulani z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie podkreśla, że atutem wykładów będzie autorytet zaproszonych gości. – Wykłady dają możliwość spotkania z naukowcami z wysokiej półki, a w naszej branży tak już jest, że naukowiec z wysokiej półki zwłaszcza w swojej dziedzinie musi umieć mówić – wyjaśnia.
Wśród poruszonych tematów nie zabraknie i takich, które znamy z życia codziennego. Jeden z wykładów będzie poświęcony zdobywającym coraz większą popularność „dopalaczom” i ich wpływowi na działanie układu nerwowego. Będzie też mowa o zaburzeniach odżywiania – anoreksji i bulimii, zarówno w aspekcie społeczno-kulturowym, jak i psychologicznym.
Krakowski „Tydzień Mózgu” jest organizowany od 1998 r. Impreza jest częścią „Światowego Tygodnia Mózgu”, koordynowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu - DANA Alliance for the Brain. W tym samym terminie, zawsze w marcu, podobne imprezy organizowane są na całym świecie, w tym roku w ok. 100 krajach.
MG/ŁSz
(PAP, ptbun.org.pl)