Nauka

Światowy Tydzień Mózgu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2010 07:41
Rozpoczynają się obchody Światowego Tygodnia Mózgu.

Dziś (15.03) rozpoczynają się obchody Światowego Tygodnia Mózgu. Poprzez wykłady i warsztataty orgnizatorzy z wielu krajów przez najbliższych kilka dni będą popularyzować wiedzę o mózgu; zaprezentują też najnowsze odkrycia w dziedzinie neurologii.

Pierwsze polskie obchody odbyły się w weekend; rozstrzygnięto konkurs uczniów szkół podstawowych na najlepszy plakat. Na najbliższe dni eksperci Polskiej Akademii Nauk zapowiadają serię wykładów w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie.

W samej Europie odbędzie się łącznie ponad 400 imprez. Organizatorzy Tygodnia z międzynarodowej fundacji DANA przypominają, że każdy może zrobić coś dobrego dla własnego mózgu a jedynym ogracznieniem jest własna wyobraźnia. W Nowej Zeladnii rozpoczyna się program hodowania własnych komórek mózgowych - każda rozwiązana poprawnie zagadka czy gra pamięciowa to setki nowych neuronów.

W Wielkiej Brytanii kilka lat temu po pobraniu próbek z mózgu szczura wyhodowano w laboratorium „sztuczny" mózg - składający się z 300 tysięcy komórek. Choć nauka o mózgu rozwija się bardzo szybko, organ ten jest nadal słabo poznany. Naukowcom nie udało się jeszcze także przeszczepić mózgu, choć - jak podkreślają niektórzy eksperci - byłby to jedyny przykład transplantacji, gdzie opłaca się być dawcą.

Czytaj także

Niezwykły mózg Michelle

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2009 14:56
Michelle Mack prowadzi w zasadzie normalne życie. Mimo, że ma tylko jedną półkule mózgową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:32
Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żeński hormon ma pomóc w leczeniu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 11:33
Amerykańscy naukowcy chcą udowodnić, że żeński hormon stosowany w pigułkach antykoncepcyjnych może pomóc w leczeniu urazów mózgu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń