Gruzja - zamieszkaj na planie serialu Dynastia
Gruzja - zamieszkaj na planie serialu Dynastia
W urbanistyce i architekturze Szwecji nie ma przypadkowości. - Jeżeli Szwed chce pomalować dom, musi uzyskać zgodę sąsiadów. Domy przy jednej ulicy nie powinny się wyróżniać - mówi mieszkająca w Szwecji Zosia Jagiełło. - Wszystkie powinny mieć taki sam albo bardzo zbliżony kolor i również powinny być utrzymane w takim samym stylu.
04:16 _PR4_AAC_szwedzi_ 2020_10_15.mp3 Jak budują Szwedzi? Wybieramy się do Szwecji w ramach cyklu "dookoła świata śladem mieszkań" (Stacja Kultura/Czwórka)
Szwedzi więc nie mogą sobie zaszaleć z własną koncepcją, wszelkie aspekty związane z budowaniem domu, jego kolorystyką czy renowacją trzeba uzgodnić z instytucjami urbanistycznymi. Szwedzkie miasteczka wyglądają więc spójnie i, jak przekonuje gość audycji, bardzo ładnie.
- Restrykcje dotyczą również domów zabytkowych, których w Szwecji jest bardzo dużo, tam już praktycznie nic nie można zrobić, jeżeli chodzi o kolorystykę. Trzeba zachować oryginalny kolor fasady - opowiada gość Czwórki. - Domy głównie są budowane z drewna i to według różnorodnych technologii. Wydaje mi się, że powstały z wielu powodów, przede wszystkim dlatego, że Szwedzi mają dużo drewna, a po drugie te domy naprawdę zachowują zimą ciepło.
Kim byli wikingowie? Co robili na Rusi?
Kim byli wikingowie? Co robili na Rusi?
Ogród? Najlepiej naturalny
Elementem, który wyróżnia szwedzki dom, jest ogród, bardzo zresztą naturalny. Poza niewielkimi rabatkami nie ma większych ingerencji w otoczenie domu. - Szwedzi starają się zachować najbliższy naturze wygląd ogrodu. Dużą popularnością cieszą się werandy, wykorzystywane przez mieszkańców latem.
Posłuchaj także:
Ulubione tapety
Wnętrza domów szwedzkich my kojarzymy ze stylem skandynawskim, co jak mówi nasza rozmówczyni, nie zawsze jest oczywiste.
- Szwedzi kochają styl eklektyczny i uwielbiają np. tapety. Ja robiłam remont w domu i musiałam zedrzeć 15 warstw tapety, bo praktycznie co 10 lat ktoś zmieniał tapetę w tym domu. I tak przeszłam przez podróż historyczną od lat 50. przez 80. aż do teraz - wyjaśnia Zosia Jagiełło.
Mieszkańcy Szwecji kochają meble sentymentalne, odziedziczone po dziadkach. Lubią też jednak meble od znanych dizajnerów, których w Szwecji jest wielu. - Uwielbiają też wzornictwo tekstylne, zasłony, obrusy, filiżanki z kultowymi wzorami - każdy Szwed coś takiego musi mieć. Nie zdziwcie się również, gdy w szwedzkim domu zobaczycie dużo obrazków, figurek i dekoracji zrobionych ręcznie - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Weronika Puszkar
Gość: Zosia Jagiełło (Polka mieszkająca w Szwecji)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 10.45
aw