Co widzą ptaki? Promienie UV i najczarniejszą czerń
"Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu" to książka znanego biologa Adama Zbyryta oraz fotografa Adama Wajraka. Ta niezwykła pozycja pozwala przenieść się czytelnikowi do fascynującego świata Puszczy Białowieskiej i poznać jego mieszkańców, którzy na co dzień bywają nieuchwytni. Ta gawęda o ptakach jest ciekawą propozycją i okazją, dzięki której można poznać zagrożone gatunki.
04:14 Czwórka/Stacja Kultura - kultura natury 20.10.2021.mp3 O książce "Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu" opowiada jej autor Adam Zbyryt (Stacja Kultura/Czwórka)
Książka zawiera opowieści o 30 gatunkach ptaków, których barwne życie, od prawie pięciu dekad, odkrywają naukowcy pracujący w Białowieży. Na początku każdego rozdziału autorzy umieścili kod QR, po którego zeskanowaniu można usłyszeć głosy ptaków i obejrzeć filmy z Puszczy Białowieskiej.
- Ptaki najpierw się słyszy, a rzadziej widzi, ponieważ żyją gdzieś w gęstwinie. Zwłaszcza w Puszczy Białowieskiej, która jest starym lasem o wielopiętrowej budowie - opowiada Adam Zbyryt. - Słuchając jednak ptaka, wiemy, co jego pieśń ze sobą niesie i co ma komunikować.
Kruk - inteligent wśród ptaków. "Potrafi myśleć abstrakcyjnie"
Czytaj także:
Jak mówi naukowiec, najczęściej jest to informacja mówiąca o kondycji i jakości śpiewającego samca. Oprócz treli, które najwyraźniej słychać na wiosnę, ptaki mają szeroki repertuar innych dźwięków. Wydają między innymi sygnały alarmowe albo kontaktowe, którymi komunikują się między sobą. - Głos alarmowy może różnić się, w zależności od rodzaju zbliżającego się niebezpieczeństwa. Dzięki niemu inne osobniki z gatunku wiedzą, czy drapieżnik atakuje z powietrza, czy z ziemi - tłumaczy specjalista. - Co ciekawe, okazuje się, że nawet inne ptaki są w stanie je zrozumieć. Na głos alarmowy sikory reagują również kowaliki czy mysikróliki i stosownie do ostrzeżenia dostosowują swoje zachowanie. Można powiedzieć więc, że rozumieją języki obce.
Źr. Youtube/Rok w puszczy (2006) - cały film
Adam Zbyryt przekonuje, że obserwacje ptaków w Puszczy Białowieskiej różnią się od innych miejsc. - To trochę jakbyśmy patrzyli na ludzi, którzy żyją w kulturach Zachodu, i na ludzi, którzy żyją w Amazonii albo w Lasach Deszczowych - wyjaśnia. - Są trochę jak pierwotne plemiona, rdzenni mieszkańcy, którzy żyją innym rytmem życia.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Aleksandra Opala
Data emisji: 20.10.2021
Godzina emisji: 11.47
aw