Co najmniej 579 cywilów, w tym 42 dzieci, zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji – poinformowało w sobotę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Podkreślono, że w rzeczywistości liczby te mogą być znacznie wyższe.
Z powodu wojny niektóre miasteczka na Ukrainie przestały już istnieć - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Cytuje go agencja Reutera. Zespoły negocjacyjne Rosji i Ukrainy rozpoczęły ponownie rozmowy, ale tym razem nie zaczęły od stawiania ultimatum - dodał. Wszelkie poważne rozmowy pokojowe muszą się zacząć od zawieszenia broni - podkreślił ukraiński prezydent.
Jeden z całkowicie zniszczonych budynków w mieście Czernihów, na północy Ukrainy, fot. PAPEPA/NATALIIA DUBROVSKA
W audycji "Świat do trzeciej" o sytuacji na Ukrainie Witold Lazar rozmawiał z korespondentami i ekspertami. Dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMSC mówił m.in. o genezie litery "Z" jako symbolu obecnego konfliktu. Zwracał także uwagę, na dodatkowe informacje, które korzystanie z takich symboli pozwala uzyskać. – To oznacza, że Rosjanie nie mają tego systemu, który mają armie natowskie, które nie używają takiego systemu identyfikacji wizualnej, bo mają system elektroniczy IFF swój-obcy – dodaje gość Trójki.
96:14 2022_03_12 13_09_07_PR3_Swiat_Do_Trzeciej.mp3 "Nie walczą liczby". Bohaterska postawa walczących Ukraińców i problemy Rosjan (Świat do trzeciej/Trójka)
28.02.2022. Spalone i ostrzelane samochody grupy Wagnera w dzielnicy Nivki w Kijowie, fot. Forum/Konrad Falecki / Gazeta Polska
Od początku wojny siły zbrojne Ukrainy zniszczyły ponad jedną trzecią wojsk wroga; Rosja gromadzi jednak rezerwy, aby wysłać je z powrotem na Ukrainę – powiedział w sobotę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.
– Od 24 lutego nieprzyjaciel użył ponad 90 batalionowych grup taktycznych (BGT). Ponad 30 z nich zostało zniszczonych lub wyłączonych z akcji, czyli utraciło zdolność bojową. Zniszczyliśmy jedną trzecią wojsk przeciwnika – oświadczył dorada prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
– Nieprzyjaciel próbuje teraz uciułać rezerwy "sił pokojowych" na Kaukazie, Krymie, Abchazji i w tzw. republikach ludowych Doniecka i Ługańska. Próbuje stworzyć zgrupowanie o liczebności około 20 tys. osób i za parę tygodni rzucić je na front, żeby dokonać przełomu. Ale rozumiemy, że jeśli zmiażdżyliśmy jedną trzecią ich żołnierzy, to ten "smar do bagnetów w ogóle nie nadaje się do walki" – powiedział doradca ukraińskiego prezydenta.
***
W Miejscu Obsługi Podróżnych, czyli popularnym MOP-ie na drodze ekspresowej S-17 w pobliżu Markuszowa uchodźcy mogą za darmo zjeść zupę i kanapki. Są też podstawowe leki czy zabawki dla dzieci. Kilkudziesięciu wolontariuszy zachęca do korzystania z bezpłatnej pomocy.
03:53 MOP Markuszowo 2022_03_12-11-19-14.mp3 Miejsce Obsługi Podróżnych zmieniło się w miejsce pomocy uchodźcom (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
***
Nasz reporter Paweł Pawlica odwiedził jeden z browarów we Lwowie. Produkcja jest wstrzymana, ponieważ na Ukrainie obowiązuje prohibicja. Pracownicy zaangażowali się we wsparcie wojska, wysyłając koszulki i przygotowując tzw. koktajle Mołotowa.
04:11 Lwow browar pomoc ukrainskiej Armii Pawlica 2022_03_12-11-12-04.mp3 Lwowski browar pomaga walczącym o Ukrainę (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
Ukraiński patrol wojskowy na ulicy Lwowa Foto: PAP/Vitaliy Hrabar
***
To była ciężka noc i ciężki poranek dla mieszkańców Ukrainy. W wielu miastach słychać było syreny alarmowe. Wszystko wskazuje na to, że Rosja intensyfikuje ataki zarówno na obiekty wojskowe, jak i na cywilów.
Informacje w tej sprawie zebrał Wojciech Cegielski.
06:58 Trojka Pomagamy Ukrainie cywile Ukraina 2022_03_12-11-29-39.mp3 Noc z 11 na 12 marca. Syreny alarmowe we wszystkich większych miastach Ukrainy (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
***
Atak Białorusi na Ukrainę prawdopodobny w najbliższych godzinach – takie komunikaty pojawiły się w piątek późnym wieczorem. Czy ten komunikat jest aktualny także dziś? Gościem Piotra Łodeja w audycji specjalnej "Pomagamy Ukrainie" był dziennikarz redakcji zagranicznej Polskiego Radia Michał Strzałkowski.
06:11 Trojka Pomagamy Ukrainie Bialorus Strzalkowski 2022_03_12-10-35-42.mp3 Ukraińskie służby zauważyły mobilizację w jednostkach białoruskich. Relacja Michała Strzałkowskiego (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
***
Do Polski dociera coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Najwięcej osób przekracza granicę na przejściu w Medyce, skąd trafiają do punktu recepcyjnego w Przemyślu, a następnie do innych miast Polski czy Europy. W Przemyślu, w którym można spotkać uchodźców głównie z centralnej i wschodniej Ukrainy, byli Przemysław Lis oraz Klaudia Dadura.
03:59 Trojka Pomagamy Ukrainie Przemysl Przemyslaw Lis 2022_03_12-10-49-26.mp3 Jak wygląda obecnie sytuacja w punkcie recepcyjnym w Przemyślu? Relacja Przemysława Lisa (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
02:56 Trojka Pomagamy uchodzcom Przemysl Klaudia Daura 2022_03_12-11-48-17.mp3 Zmęczenie i łzy. W punkcie recepcyjnym w Przemyślu (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
Uchodźcy czekają w kolejce na dalszy transport na przejściu granicznym w Medyce Foto: East News/AFP/LOUISA GOULIAMAKI
***
Do Krakowa przyjechało już około 110 tys. uchodźców. Po spotkaniu wojewody ze służbami, przedstawicielami miasta i wolontariuszami ustalono szczegółowy plan kolejnych działań. Sytuację na dworcu koordynuje teraz Państwowa Straż Pożarna.
03:51 Trojka Pomagamy Ukrainie uchodzcy sytuacja na dworcach 2022_03_12-10-28-32.mp3 Uchodźcy z Ukrainy na krakowskim dworcu głównym. Relacja Bartłomieja Bujasa z Radia Kraków (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
Uchodźcy z Ukrainy na dworcu głównym w Krakowie Foto: East News/Polska Press/Andrzej Banaś
***
Już od ponad dwóch tygodni Ukraina broni się przed atakiem rosyjskich wojsk, a obrona jest skuteczna m.in. dzięki temu, że mężczyźni wstępują do ukraińskich Wojsk Obrony Terytorialnej. O emocje towarzyszące mężom i ojcom wstępującym do WOT pytała Beata Korbas.
03:34 Trojka Pomagamy Ukrainie WOT 2022_03_12-10-20-03.mp3 "Chcę, żeby dziecko i żona widziały tylko słoneczne niebo, nie helikoptery i samoloty". Ukraińscy cywile w WOT (Pomagamy Ukrainie/Trójka)
***
– Twierdzenia Kremla, że na Ukrainie rozwijany jest amerykański program badań nad bronią biologiczną, to prowokacja – powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield w piątek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ostrzegła, że to Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej. Posiedzenie Rady obserwował Michał Strzałkowski.
04:39 Pora na Trojke Rada Bezpieczenstwa ONZ 2022_03_12-08-23-42.mp3 Rosja twierdzi, że na Ukrainie rozwijany jest program badań nad bronią biologiczną. Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ (Pora na Trójkę – wydanie specjalne)
***
Gościem specjalnego, weekendowego wydania audycji "Pora na Trójkę" był Michał Strzałkowski, który w rozmowie z Tomaszem Miarą zdał relację z minionej nocy na ogarniętej wojną Ukrainie. – To była noc spokojna w warunkach wojennych, co oznacza, że nie było zmasowanych ostrzałów ukraińskich miast, ale walki i tak trwały. O świcie w bardzo wielu ukraińskich miastach rozległy się syreny przeciwlotnicze – opowiadał dziennikarz redakcji zagranicznej Polskiego Radia.
06:16 Pora na Trojke weekendowe Micha Strzalkoiwski podsumowanie nocy 2022_03_12-06-46-04.mp3 Noc z 11 na 12 marca na Ukrainie. Brak zmasowanych ostrzałów, ale walki trwają (Pora na Trójkę – wydanie specjalne)
11.03.2022. Mieszkańcy w schronie w podziemiach jednej z kawiarni podczas alarmu przeciwlotniczego we Lwowie Foto: PAP/Vitaliy Hrabar
»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ – zobacz serwis specjalny ««
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także w kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
***
Czytaj także: