Meblościanki, polskie fiaty i kolejki. Jak wyglądało życie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 13:52
Okres PRL w świadomości młodych ludzi obrósł legendą, która przeplatana jest wieloma prawdziwymi i nierealnymi opowieściami o codzienności tamtych czasów. W dużej części jest to spowodowane specyficzną edukacją w szkołach o okresie Polski Ludowej, która skupia się na historii walki z komunistycznym systemem.
Kolejka przed sklepem w czasach PRL
Kolejka przed sklepem w czasach PRLFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak żyli przeciętni Polacy, których życiorysy nie znalazły się na kartach szkolnych podręczników? Przede wszystkim były to czasy niedoboru i czekania - zarówno w kolejkach, jak i na różne przydziały, na przykład telefonu.


Codzienność PRL

Istotnym elementem PRL-owskiej rzeczywistości była telewizja, która oferowała zaledwie dwie stacje, emitujące głównie programy rolnicze i wojskowe. W międzyczasie z odbiorników grało Polskie Radio, a w szczególności bardzo popularna Trójka.



W sklepach zaś często brakowało elementarnych produktów, takich jak jajka czy mięso. Trudno było dostać cukier, herbatę i kawę, a także owoce, nie wspominając o tych egzotycznych. Bez problemu można było kupić ocet, i bardzo możliwe, że to byłby koniec listy.

Częstym widokiem były punkty repasacji pończoch. Nazwa ta brzmi dziś co najmniej niezrozumiale. W tamtych miejscach można było po prostu naprawić dziurawe pończochy, co obecnie brzmi bardzo archaicznie.


Zobacz także:


- Jestem jak najdalszy od idealizacji i opowiadania, że tam były Bóg wie jakie zdobycze. Uważam, że to był system opresyjny, ale nie ma co o tym mówić. Wydaje mi się, że znacznie milej i ciekawiej patrzeć na poszczególne przejawy niż na całość - mówił w Czwórce Łukasz Modelski, autor książki "Rok w PRL". - Żyliśmy w kosmosie wydarzeń i pojęć, które dziś są kompletnie nieczytelne - dodaje.


Posłuchaj audycji "Poranek Czwórki" z Łukaszem Modelskim


Dziedzictwo PRL

Okres Polski Ludowej, a przynajmniej pewne jego wyobrażenia, wracają do łask w kulturze czy muzyce. Muzea upamiętniające codzienność lwiej części drugiej połowy XX wieku można znaleźć w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Zamościu i wielu innych, nawet mniejszych miastach.



Szczególnie teraz, dobrym wspomnieniem tego okresu są blokowiska, które mimo swojego wieku zestarzały się z gracją. Na osiedlach, między budynkami z wielkiej płyty, znajdowało się dużo zielonej przestrzeni, co przy obecnym sposobie budownictwa jest rzadkością.

***

kajz/kor

Czytaj także

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. "Odnowiła oblicze tej ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 06:00
Podróż papieża Polaka do ojczyzny, która rozpoczęła się 45 lat temu,w czerwcu 1979 roku, jego biograf George Weigel opisał jako "dziewięć dni, które zmieniły świat". W zgodnej opinii wielu komentatorów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przyczyniła się do zmian politycznych zarówno nad Wisłą, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Działalność w PRL przetrąciła im życie". Krzysztof Król o opozycjonistach

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 23:30
- To są ludzie, którzy wyszli z komuny z chorobami. W wyniku swojej działalności nie skończyli szkół, studiów, stracili pracę - mówił w Polskim Radiu 24 były działacz KPN Krzysztof Król, wspomijając członków opozycji antykomunistycznej w PRL.
rozwiń zwiń