Nie łatwo rozgryźć działanie bumerangów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 08:00
- Fizyka powrotu bumerangów jest bardzo skomplikowana - tłumaczy naukowiec Krzysztof Dołowy. Na Pikniku Naukowym w Warszawie będzie się o tym można przekonać na żywo.
Audio

W audycji "Spytaj redaktora" naukowo mierzymy się z bumerangiem. Był stosowany w zamierzchłych czasach nie tylko w Australii, ale także w Azji i w Egipcie. Plemię Aborygenów jako jedyne na świecie wymyśliło jednak bumerangi, które powracały do rzucającego.

- To bardzo stara broń. (...) Bumerangi lecące po torze eliptycznym, czyli wracające prawdopodobnie zostały wymyślone do polowania na stada ptaków - opowiadał fizyk Krzysztof Dołowy.

Tradycyjne bumerangi robione były zazwyczaj z drewna i miały kształt zbliżony nieco do owocu banana. Obecnie pojawiają się bumerangi mają różne, dużo bardziej skomplikowane kształty, pojawiają się na przykład w formie czteroramiennych gwiazd.

Skonstruowanie nawet zwykłego bumerangu, który wróci do właściciela nie jest łatwe.

- Fizyka powrotu bumerangów jest bardzo skomplikowana. Przypomina on dwa złożone skrzydła samolotowe. Ze względu na swój profil ma tak zwaną siłę nośną, czyli ciągnie go do góry - tłumaczy Krzysztof Dołowy.

A jak fizyka tłumaczy to, że bumerang powraca? Dowiedz się klikając dźwięk po prawej stronie artykułu.

Grupa "Łowcy Bumerangów" pojawi się na XV Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - 28 maja 2011, godz. 11, w Parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie.

usc

Czytaj także

Koniec badań polskiego Lascaux

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 05:22
Bumerang, instrumenty muzyczne i kości palców sprzed 30 tys. lat - to tylko niektóre znaleziska z Jaskini Obłazowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsi astronomowie żyli w Australii

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 07:00
To nie Egipcjanie pierwsi spojrzeli w niebo. Znacznie wcześniej zrobili to Aborygeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudna codzienność Aborygenów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 09:00
Palm Island to tylko z pozoru tropikalny, australijski raj - mówi Polskiemu Radiu laureatka tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego Chloe Hooper.
rozwiń zwiń