Inspiracje biologiczne przy tworzeniu sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 18:20
Jak stworzyć sztuczną inteligencję? Jednym z rozwiązań jest stworzenie sztucznych systemów immunologicznych. Innym – obserwacja bardzo małych zwierząt, czyli tzw. "algorytmów roju".
Audio
  • Jak stworzyć sztuczną inteligencję? - materiał Krzysztofa Markowskiego

System immunologiczny to, w dużym skrócie, system odpornościowy człowieka, chroniący go m. in. przed wirusami i chorobami. – W tworzeniu naszych algorytmów wykorzystujemy dwa mechanizmy – mówi Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. -  Jeden to tzw. agent, czyli program, który ma po pierwsze nie reagować na samego siebie, czyli nie uważać samego siebie za przeciwnika, a po drugie - powinien maksymalizować swoją odpowiedź na zachowanie przeciwnika.

W ten sposób testuje się na przykład szczepionki. – Tworzymy środowiska, w których symuluje się zagrożenie – tłumaczy Bilski. – Pozostaje tylko pytanie, jak bardzo ten model, który uzyskamy, odpowiada sytuacjom rzeczywistym...

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku tzw. „algorytmów roju”, gdzie istnieje wiele potencjalnych rozwiązań, które można odnieść do pojedynczych zwierząt, np. pszczół, czy ryb. – Okazuje się, że pojedynczy organizm, czyli np. ptak, nie przejawia specjalnej inteligencji. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z całym stadem – opowiada Bilski. – Wówczas te organizmy w jakiś sposób ze sobą współpracują, komunikują się, by uzyskać to, do czego dążą, optymalne rozwiązanie problemu.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Krzysztofa Markowskiego.

(kd)

Czytaj także

Blogi. Eshibicjonizm czy współczesny środek wyrazu?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 19:04
Blogi to już stały element wirtualnego świata. Jaką rolę spełniają, czym powinny się charakteryzować i kto je prowadzi? - tego dowiecie się z audycji "Czwarty wymiar".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Marcinowicz został chirurgiem!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:01
Nasz reporter znowu odwiedził warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Tym razem został chirurgiem i na (prawie) żywym organizmie pewnego misia przeprowadził skomplikowany zabieg laparoskopii. Co z tego wyszło? - sprawdźcie sami!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na geolokalizację

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 20:58
O popularności portali społecznościowych nie trzeba nikogo przekonywać. Aktywność w sieci wciąż znajduje nowe ujścia, a jednym z nich są serwisy geolokalizacyjne.
rozwiń zwiń