To, że pies czy kot potrafią wspominać, zdaniem ekspertki Czwórki, zostało wypracowane dzięki ewolucji. – Człowiek bardzo rozbudował pamięć, a wspomnienia kojarzy z emocjami, niemniej są dowody na to, że zarówno psy, jak i koty mają pamięć – tłumaczy Agata Borucka z warszawskiego zoo.
Pamięć jednak różni się znacznie, w zależności od gatunku zwierzęcia. U psa w procesie zapamiętywania najważniejszy jest węch. – Psy tworzą sobie obraz węchowy – opowiada Borucka. – Oprócz tego oczywiście istnieje szereg różnych wydarzeń, które składają się na to, co nasz pupil zapamięta. To widać choćby na przykładzie psów, które pociągniemy za uszy. Następnym razem pies, któremu sprawiliśmy ból już do nas tak chętnie nie podejdzie, bo doskonale to sobie zapamiętał.
Zdarza się też, że koty są bardziej pamiętliwe niż ludzie. – Znakomicie zapamiętują różne miejsca, a uczestniczy w tym bardzo wiele zmysłów – tłumaczy Borucka. – Nam, ludziom, wydaje się, że nie ma już wokół nas żadnego zapachu, a dla kotów jest on bardzo wyraźny.
Dowiedz się więcej, słuchając całego materiału Kamila Jasieńskiego w cyklu "Spytaj redaktora".
(kd)