Obowiązkowe mediacje przed rozwodem. "Warto budować porozumienie"
W Polsce najbardziej zagrożone są rzeki, szczególnie te mniejsze, stanowiące nawet 95-98 proc. wszystkich rzek. Co najmniej 80 proc. krajowych rzek zostało przekształconych przez człowieka. Prace nazywane utrzymaniowymi niszczą nie tylko ich naturalny bieg, ale także otoczenie, oraz przyczyniają się do osuszania terenu.
- Balansujemy na granicy poważnego deficytu - mówił w Czwórce dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. - Trzeba być bardzo ostrożnym w eksploatacji rzek. Wielkie elektrownie i ich systemy chłodzące są zaopatrywane w wodę pochodzącą z rzek, dlatego te zasoby są nierównomierne. Jednego roku możemy mieć 1100, innego 2400 metrów sześciennych na mieszkańca rocznie - wyjaśniał.
Gdzie przebiega granica między pracowitością a pracoholizmem?
- Jeżeli chodzi o jakość składu chemicznego wody rzecznej, to można powiedzieć, że uległa ona znacznej poprawie - mówił Marek Elas, koordynator programu "Strażnicy rzek" z WWF Polska. - Zupełnie czym innym jest tzw. jakość biologiczna, która mówi o tym, jaki jest faktyczny stan rzek i ile żyje w nich organizmów, bo z tym mamy bardzo duży problem - zauważał gość Czwórki.
Jak na ilość wody w rzekach wpłynęły "suche zimy"? Czym jest tzw. cel biologiczny rzek? Dlaczego nie może być tylko zbiornikiem na wodę i w jaki sposób ich "oczyszczanie" wpływa na życie wodnych gatunków? Skąd pozyskujemy wodę, którą pijemy? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
Nierówności społeczne - jak dzieli się Polska?
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał: Anna Depczyńska
Goście: dr Maciej Lenartowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, Marek Elas (koordynator programu "Strażnicy rzek", WWF Polska)
Data emisji: 14.03.2019
Godzina emisji: 15.08
ac