Epidemia i ekologia. Jak koronawirus wpływa na środowisko?
Pandemia przewartościowała wiele spraw w naszym życiu. Zweryfikowała relacje, zmodyfikowała system nauki i pracy, ograniczyła nasze finanse, przeformułowała życiowe pomysły i plany. W ciągu kilku miesięcy runęło to, co znaliśmy. Sprawdzamy, co nowego się pojawiło.
20:04 Czwórka/Czat Czwórki - życie w pandemii 10.01.2021.mp3 W audycji zastanawiamy się, jak pandemia zmieniła jakość naszego życia (Czat Czwórki/Czwórka)
- Każdy kryzys, a pandemia jest taką sytuacją kryzysową, wpływa na ludzi, z jednej strony podobnie, to znaczy wszyscy doświadczają pewnej trudności i borykają się z problemami - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. - Jednak różnimy się między sobą, co do tego, jak problemy zaczynamy rozwiązywać. Różnimy się reakcjami.
Jak tłumaczy specjalistka, jedni próbują w takich sytuacjach radzić sobie aktywnie, czyli czują sprawczość, zastanawiają się, co mogą zrobić, żeby funkcjonować dobrze. Inni doświadczają silnych emocji i próbują sobie z nimi poradzić czasem w sposób konstruktywny, czasem destruktywny, poprzez objadanie się, lub nadmierną konsumpcję alkoholu i innych środków psychoaktywnych - Jest też cała grupa biernościowych strategii działania, choćby zaprzeczanie, że pandemia jest - wyjaśnia. - Trzeba sobie również zdawać sprawę, że już są i będą osoby, które poniosą ogromny koszt psychologiczny pandemii.
Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację?
Czytaj także:
Prowadzący audycję Piotr Firan zwraca uwagę, że obok niewątpliwych strat ekonomicznych, osobistych i gospodarczych, możemy również w pandemii zauważyć dobre jej aspekty. Mamy do czynienia z automatyzacją, rozwinęła się telemedycyna, wiele spraw urzędowych możemy załatwić przez internet, bardziej cenimy relacje z rodziną i przyjaciółmi. Również mamy pracę zdalną, która dla niektórych jest dobrym rozwiązaniem, dla niektórych, zwłaszcza tych posiadających dzieci w wieku szkolnym, bywa uciążliwa.
Słuchaj także:
- Badania potwierdzają, że konsumenci zaczęli doceniać wspólne jedzenie posiłków. Wspólnie też te posiłki przygotowują i więcej spędzają ze sobą czasu, to jest pozytyw - mówi dr Anetta Janowska, ekonomistka kultury z SGH. - Pozytywem też może być to, że zaczęliśmy bardziej dbać o zdrowie, zwracać większą uwagę na to, jak się odżywiamy. Bardziej też zwracamy uwagę na ekologię i naszą planetę, a w naszym życiu pojawił się minimalizm. Mamy również więcej czasu na refleksję, bo nie rozpraszają nas zewnętrzne bodźce.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Materiał przygotował: Szymon Majchrzak
Goście: Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS), dr Anetta Janowska (ekonomistka kultury, SGH)
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 15.09
aw