Powstaje pierwszy prywatny kosmodrom

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 20:45
Wizje o popularnych turystycznych lotach w kosmos są coraz bliższe zrealizowania. Konstrukcja powstaje w USA. Inżynierowie skończą jej budowę jeszcze w tym roku.
Audio

- Przygotowujemy się do tego, by latać w kosmos. Zarówno turystycznie – tu największe są wysiłki firmy Virgin Galactic, jak i rządowo – podróżując na Międzynarodową Stację Kosmiczną - mówi Kamil Złoczewski z Planetarium Niebo Kopernika. Kosmodrom w Nowym Meksyku, nazwany Spaceport America, powstaje właśnie z inicjatywy Virgin Galactic.

Loty w kosmos są obecnie możliwe jedynie z kosmodromów rosyjskich. Amerykanie, chcąc być niezależni, w przemysł kosmiczny zaangażowali sektor prywatny. – Rosjanie podróż w kosmos zapewniają za okrągłą sumę 68 milionów dolarów – mówi Złoczewski.

Budowa nowego amerykańskiego kosmodromu ma kosztować 30 mln dolarów, czyli znacznie mniej niż koszt jednego lotu organizowanego przez Rosjan. Nie wiadomo kiedy uruchomione zostaną komercyjne loty, ale lista chętnych liczy już 500 osób. – Tyle osób jest w stanie wyłożyć miliony dolarów by polecieć w kosmos – dodaje ekspert.

Pierwsze prawdopodobne wycieczki będą kilkugodzinnymi lotami suborbitalnymi. Kolejny krok to być może lot wokół Księżyca – trwa on kilka dni. Więcej o prywatnych lotach w kosmos w dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Ary Szternfeld – zapomniany pionier kosmonautyki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 12:00
4 października 1957 roku, kiedy Rosjanie wysłali pierwszy sztuczny sputnik w kosmos, to przemieszczał się on po orbicie wyliczonej 25 lat wcześniej przez Arego Szternefelda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedyny polski astronauta obchodzi dziś 70. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 10:16
27 czerwca 1978 stał się pierwszym i jak do tej pory jedynym Polakiem w kosmosie. Dziś 70-letni Mirosław Hermaszewski mówi: szkoda, że ta przygoda już się zakończyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 3 minuty wokół Ziemi (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
Zobacz, jak prezentuje się nasza planeta z orbity. Widoki są naprawdę piękne!
rozwiń zwiń