Dziś, wyjątkowo jakoś tak w lipcu, Przystanek Warszawa. Ale będziemy w całej Polsce. Przygotowując się jednocześnie do blisko dwutygodniowego najazdu na Wrocław.
MICHAEL MORAN jest Australijczykiem, blisko związanym z Polską. Blisko, bo przez żonę.
Przebywając w naszym kraju, zachwycił się dziełami Bronisława Malinowskiego i postanowił odbyć podróż śladami jego naukowych badań. W ten sposób powstała rewelacyjna książka "Za Morzem Koralowym".
Opowie o niej w tym wydaniu RDK-u Bartek Marzec, krytyk literacki z "Rzeczpospolitej". A my rozdamy prezenty.
www.piw.pl
We WROCŁAWIU festiwal goni festiwal. Trwa Brave, trwa Non Stop, za chwilę rozpocznie się Era Nowe Horyzonty.
W tym wydaniu RDK-u, przed wyjazdem na Dolny Śląsk, zaprosimy do bunkra! Tam Tomek Bajer będzie robił zdjęcia i badał tożsamość, miksując uszy, oczy i usta...
Dodatkowo, w ramach akcji BRESLAU CV, pokazane zostaną stare dokumenty filmowe - czysta propaganda - niemiecka, sowiecka i polska.
O co chodzi w całym projekcie, wyjaśni Agnieszka Kłos.
www.breslaucv.pl
Krakowskie Muzeum Narodowe włącza się w akcję NIEWIDOCZNI.
Ci, którzy mogą poznawać świat tylko poprzez słuch, węch i dotyk, nareszcie będą mogli spotkać się ze sztuką. Taką szansę będą miały również osoby niedowidzące.
Brawo dla krakowskiego Muzeum Narodowego! Trwa tam właśnie instalacja specjalnych tabliczek, opisujących zbiory. Na razie tylko w Galerii w Gmachu Głownym oraz w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Ale to dopiero początek...
Jola Gumula wyjaśni, dlaczego Muzeum postanowiło otworzyć się na osoby niewidome i niedowidzące i jak należy opisywać sztukę alfabetem Braille'a.
www.muzeum.krakow.pl
Wracamy na chwilę do Gdyni. Po Openerze 2008 już, rzecz jasna, posprzątano, ale kultura nie opuszcza Trójmiasta.
Od wczoraj trwają GDYNIA DESIGN DAYS. Impreza, pod patronatem Trójki, to wydarzenie międzynarodowe i ma na celu popularyzację designu państw nadbałtyckich.
Zaprosi, w tym wydaniu RDK-u, dyrektor GDD, Elżbieta Opiła.
www.gdyniadesigndays.eu
FRANCISZKA i STEFAN THEMERSONOWIE. Czy, poza małą garstką miłośników awangardy, te nazwiska coś komuś dziś mówią? Nie? A powinny!
W warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej trwa wystawa "Stefan Themerson: O potrzebie tworzenia widzeń".
Fascynujące obrazy filmowe, pełne eksperymentów proso ze stołu trickoweho, fotogramy zaginionych filmów, książka i wiele innych cennych przedmiotów.
Dlaczego warto poznać zapomnianego Themersona i jego żonę? Spróbuje na to pytanie odpowiedzieć Paweł Polit.
www.csw.art.pl
I raz jeszcze do Wrocławia. Tam OUT OF STH.
Artyści zewnętrzni prezentują graffiti. Róźne - polityczne, artystyczne, własne, szablonowe. Ale czy da się to wszystko pokazać we wnętrzu galerii?
O tym kuratorka, Joanna Stębalska.
www.bwa.wroc.pl
I jeszcze PO-OPENEROWO...
Nie są nowym Beirutem, nie kopiują Gorana Bregovicia. Grają swoją muzykę od ośmiu lat, a zaczynali na... weselach. DEVOTCHKA.
Podczas festiwalu Opener 2008 RDK rozmawiał z liderem Devotchki, Nickiem Uratą. Dziś w programie duże fragmenty wywiadu.
Dwa monopole SHORTCUT TO POLISH MUSIC do wzięcia. Na festiwalu rozgrywalismy zawody, relacjonowalismy to na antenie. Teraz prezenty extra! Dwa wielkie pudła do wzięcia :) Wystarczy dokładnie posłuchać tego wydania RDK-u.
A Z ZAPOWIEDZI... >>>
ERA NOWE HORYZONTY!
Za tydzień i dwa będziemy we Wrocławiu. Nasze Studio Festiwalowe powstanie w Centrum Festiwalowym, czyli Mediatece przy Pracu Teatralnym 5.
Dziś rozdamy zaproszenia do kina!!! Warto słuchać. I warto być we Wrocławiu między 17 a 27 lipca.
szydłowska, obszańska, nogaś