"Harry Potter i Kamień Filozoficzny" to pierwsza z serii siedmiu głównych książek o przygodach Harry'ego Pottera i jego przyjaciół: Rona i Hermiony. Jej autorka, J.K. Rowling, która, jak sama przyznaje, nie wierzy w magię, a w siłę wyobraźni, zabrała nas w niezwykle czarodziejski świat.
Świat Harry'ego Pottera po polsku
Wydana w Wielkiej Brytanii w 1997 roku publikacja momentalnie podbiła serca polskich czytelników, tych małych i dużych. Niemałe znaczenie ma tu osoba tłumacza. Andrzej Polkowski podjął się karkołomnego zadania przełożenia przeróżnych nazw własnych i neologizmów stworzonych przez Rowling. Wyszło znakomicie. To jemu zawdzięczamy "ulicę Pokątną" (w oryginale "Knockturn Alley"), "mugoli" (ang. "muggles"), "Znicz" (ang. "Snitch") czy imiona takie jak Irytek (ang. "Peeves") i Zgredek (ang. "Dobby") oraz wiele, wiele innych.
- Każde tłumaczenie jest próbą interpretacji - a my od samego początku czuliśmy ciężar każdego przetłumaczonego słowa. W 2000 roku nikt jeszcze nie wiedział, że Harry Potter stanie się globalnym fenomenem, ale kiedy dzieci zaczęły pisać do nas listy i rysować swoje ulubione sceny z książki, wiedzieliśmy, że magia naprawdę działa - wspomina Joanna Nowakowska, wiceprezes zarządu i redaktor naczelna wydawnictwa Media Rodzina.
Czarodziejskie premiery Pottera
Każdy kolejny tom przygód Harry'ego Pottera był wyczekiwany przez czytelników. Wydawcy dbali, by było to wydarzenie ekscytujące, iście czarodziejskie. Fani do dziś wspominają, że "Harry Potter i Czara Ognia" miała premierę o północy, a setki księgarń chętnie otworzyło swoje drzwi! Przed księgarniami ustawiały się kolejki młodych fanów, nierzadko ubranych w stroje Griffindoru, Slytherinu, Hufflepuffu czy Ravenclawu, domów w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
Kolejne tomy ukazywały się w Polsce odpowiednio:
- Harry Potter i Komnata Tajemnic - 13 września 2000
- Harry Potter i więzień Azkabanu - 31 stycznia 2001
- Harry Potter i Czara Ognia - 29 września 2001
- Harry Potter i Zakon Feniksa - 31 stycznia 2004
- Harry Potter i Książę Półkrwi - 28 stycznia 2006
- Harry Potter i Insygnia Śmierci - 26 stycznia 2008.
Wychowani na Potterze to jego zagorzali fani. Ten bohater dorastał z nimi, towarzyszył im podczas dorastania, a dziś, często już jako dorośli, wciąż chętnie zanurzają się w magiczny świat Hogwartu - nawet własne wesela organizują w magicznym klimacie.
Czytaj także:
Dziś oprócz czytania Harry'ego Pottera obowiązkowe jest też jego oglądanie. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" na srebrnym ekranie w Polsce pojawił się w styczniu 2002. Mimo że J.K. Rowling zamknęła przygody Harry'ego w siedmiu tomach, to filmów jest osiem - ostatni tom książki, "Harry Potter i Insygnia Śmierci", został podzielony przez filmowych twórców na dwie części.
Będzie serial o Harrym Potterze! To pewne!
Magia Hogwartu nie przestaje czarować. Potteromaniacy już wyczekują serialu o Harrym Potterze, który ma pojawić się na platformie HBO Max pod koniec 2026 lub na początku 2027 roku, co zdradził David Zaslav, dyrektor generalny Warner Bros. Discovery.
Zwykle przy tego typu produkcjach padają pytania o ich budżet i scenariusz - czy dużo się zmieni w stosunku do oryginalnej fabuły. Producenci zdradzili na konferencji prasowej, że na serial o Potterze przeznaczą pieniądze podobne do tych, jakimi dysponowała "Gra o Tron". Zależy im, by fanom dostarczyć jak najlepszy produkt.
Potteromaniaków przywiązanych do fabuły i szczegółów stworzonych przez Rowling może uspokoić też fakt, że przy najnowszej ekranizacji pisarka zajmuje stanowisko producentki wykonawczej, obok Neila Blaira i Ruth Kenley-Letts.
Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson, aktorzy znani z filmów o Harrym, dziś są już dorosłymi ludźmi, nie zobaczymy ich więc w serialu. W Harry'ego, Rona i Hermionę wcielą się nowi młodzi aktorzy. Jacy - tego jeszcze nie wiemy. Wśród przypuszczeń fanów pojawiają się:
- Toby Woolf – jako Harry Potter,
- Bronte Carmichael – jako Hermiona Granger,
- Joshua Pickering – jako Ron Weasley,
- Tom Felton – jako Lucius Malfoy,
- Janet McTeer – jako Minerva McGonagall,
- Paapa Essiedu - jako Severus Snape.
Oficjalnie ogłoszono, że John Lithgow wcieli się w rolę Albusa Dumbledore'a.
Na serial musimy jeszcze nieco zaczekać - w tym czasie możemy skorzystać z licznych wydarzeń zorganizowanych z okazji 25 lat Pottera w Polsce. Jednym z oficjalnych punktów tego jubileuszu jest interaktywna wystawa "Harry Potter: The Exhibition", która otworzy się 11 kwietnia 2025 roku pod Krakowem i potrwa do 17 sierpnia 2025 roku.
Więcej o 25-leciu Harry'ego Pottera w Polsce opowiemy w Czwórce w "Stacji Kultura" w środę (2.04) po 18.00.
pj/kor