Ten kalendarz gwarantuje doznania artystyczne przez cały rok

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:50
Myśli wybitnych osobowości zilustrowane przez znanych grafików i malarzy znalazły się w kalendarzu "Życie". Opiekę artystyczną nad projektem objął Andrzej Pągowski, a udział wzięli w nim m.in. Bartek "Arobal" Kocięba i Przemysław "Trust" Truściński.
Audio
  • Jak wygląda życie Przemka "Trusta" Truścińskiego, Andrzeja Pągowskiego i 10 pozostałych artystów, którzy biorą udział w projekcie dowiesz się słuchając tej rozmowy

"Kto życia nie ceni, nie wart go" - złota myśl Leonarda da Vinci otwiera pieknie wydany kalendarz, oparty na grafice i malarstwie. Motto opatrzone jest rysunkiem, na którym mistrz renesansu wystylizowany jest na leciwego, choć wciąż niepozbawionego fantazji hipisa. Autor pracy oraz opiekun artystyczny projektu, Andrzej Pągowski,  tak wyjaśnia ideę przedsięwzięcia: - W czasach, w których życie toczy się wokół majtek Dody zależało nam, żeby zwrócić uwagę na kilka niemniej ważnych i wartościowych kwestii. Dla mnie praca przy kalendarzu była jak spełnianie kolejnych punktów z listy moich marzeń. Ja wybrałem cytaty z myślicieli i ja zdecydowałem, których artystów zaprosić do współpracy. Chyba każdy twórca marzy o takiej wolności wyboru.

Na kartach kalendarza spotkały się różne spojrzenia na życie i różne formy artystycznego wyrazu - m. in. kreska Mieczysława Wasilewskiego, która przypomina japońskie haiku oraz komiks Przemysława "Trusta" Truścińskiego: - To było duże wyzwanie, żeby w jednym obrazku opowiedzieć coś o człowieku i przedstawić jego światopogląd. Miałem za zadanie zinterpretować myśl kardynała Stefana Wyszyńskiego poruszającą kwestie wiary i człowieczeństwa. Dlatego postanowiłem nawiązać do sakralnej ikonografii. Bo architektura kościelnych budowli mówi zarówno o wielkości Boga jak i człowieka, który te budowlę stworzył.

Dzięki zachowaniu wysokiego poziomu poligraficznego, każdą z prac można oprawić jak obraz i nadać jej drugie życie. Można tez wybrać się do Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie, gdzie do 16 lutego zebrane w kalendarzu dzieła oglądać można na wystawie. Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
kul

Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz fotografować? Zacznij od ulicy, tam też dużo się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:00
- Powinnością fotografa jest zapisywanie rzeczywistości, niezależnie od skutków, jakie to za sobą niesie. – mówi w Czwórce Andrzej Zygmuntowicz, mistrz fotografii, członek Polskich Związków Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść o mieście, w którym nie ma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 07:00
Ma 34 lata i jest jedną z najciekawszych polskich artystek młodego pokolenia. 3 lata temu Karolina Breguła ukończyła Łódzką Filmówkę, teraz do Łodzi powraca z wystawą "Centrum Wszystkiego" w Atlasie Sztuki.
rozwiń zwiń