Pisarka opowiadała, że jeszcze przed powstaniem historii w głowie pojawił się tytuł. - Inspiracją była przeczytana przeze mnie jeszcze w czasach studenckich nowelka sci-fi autorstwa Kima Stanleya Robinsona pt. "Ślepy geometra". W mojej głowie pojawiła się lampka. Nie wiedziałam jeszcze o czym będzie ta historia, oprócz tego, kto będzie jej głównym bohaterem - mówiła na antenie Czwórki.
Upośledzenie, o którym mowa w tytule nie wiąże się wyłącznie z wadą wzroku. Mówi też o pomijaniu przez głównego bohatera wielu faktów, które umożliwiłby mu rozwiązanie zagadki Marta Guzowska
Ze względu na swoją niepełnosprawność bohater książki wypracował sobie cały szereg systemów, które wykorzystuje w różnych sytuacjach. - W miejscach, które zna liczy kroki, aby ocenić odległość różnych punktów. W miejscach nieznanych kieruje się zapachem, kątem padania promieni słonecznych. W głowie ma stworzoną trójwymiarową mapę, która pomaga mu w codziennych czynnościach - mówiła autorka.
Jak opisać codzienność osoby niewidzącej? Jak naprawdę wygląda praca archeologa i czy różni się od tego, w jaki sposób opisują ją autorzy książek? Dlaczego autorka twierdzi, że najcenniejszym wykopaliskiem jest dla badacza... ceramika? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Marta Guzowska (archeolog, autorka książki "Ślepy archeolog")
Data emisji: 14.03.2018
Godzina emisji: 10.08
ac