Świątynia na cześć kiełbaski

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2009 23:55
W Berlinie otwarto muzeum currywurst - specjalności niemieckich fastfoodów

Berliński specjał – słynna kiełbaska currywurst - doczekała się miejsca kultu. 15 sierpnia zainaugurowało swoją działalność Muzeum Parówki Curry – z okazji jej 60. urodzin.

Z czym to się je?

Londyńczycy zajadają się rybą z frytkami, a Niemcy rozsmakowują się w wieprzowych, pieczonych parówkach krojonych na kawałki, z żółto-czerwonym sosem, który jest fuzją keczupu i sproszkowanego curry.

Roczne spożycie tego specjału przypuszczalnie sięga około 800 milionów sztuk. Wynik nieprzerwanie utrzymuje się od 1949 roku, kiedy Herta Huwer wprowadziła i opatentowała rarytas z egzotyczną przyprawą, który miał stać się odskocznią od monotonii powojennych racji żywnościowych.

Berlin kontra Hamburg

Przysmak stał się kultowym fenomenem opisywanym w gazetach i innych środkach przekazu. Uwe Timm jest autorem książki „Odkrycie Currywurst”, która doczekała się ekranizacji. Pisarz broni stanowiska, że uznany specjał został wynaleziony w Hamburgu. Spór, jak dotąd, nie został rozstrzygnięty, ale nie przeszkadza  to Niemcom rozkoszować się currywurst niezmiennie od ponad 60 lat. Nawet turecki kebab czy amerykański hamburger nie zdetronizował ulubionej zakąski berlińczyków.

Kiełbaskowe muzeum

Świątynia currywurst zajmuje powierzchnię 600 metrów kwadratowych i przypomina Disneyland. Od progu smakoszy witają muppety – parówki o „posturze” człowieka. Chętni mogą odwiedzić wystawę pokazującą historię przysmaku, poznać odmiany curry, zwiedzić typowe budki specjalizujące się w handlu currywurst. Nie brakuje finezyjnych zabawek i gadżetów, oczywiście parówkokształtnych.

Muzeum mieści się w centrum miasta, wstęp to wydatek rzędu 11 euro, co stanowi odpowiednik czterech  porcji berlińskiego specjału...

Smacznego!



Czytaj także

Kara za sprzedaż zimnych parówek na meczu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 08:37
Klub duńskiej pierwszej ligi Esbjerg FB ukarany został grzywną w wysokości 10 tys. koron (5,5 tys. złotych) za sprzedaż podczas meczu zbyt chłodnych parówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrok w sprawie sprzedawania spleśniałych kiełbas

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 07:11
Sąd Rejonowy w Starachowicach ma w poniedziałek ogłosić wyrok w procesie dotyczącym starachowickiego "Constaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"PB": parówki w Polsce są tajne

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 06:50
Firmy mięsne utajniły dane o parówkach - pisze "Puls Biznesu". Gazeta zwraca uwagę, że wielkość i wartość rynku, jego struktura, dynamika, udziały rynkowe największych graczy i tym podobne podstawowe dane są w naszym kraju okryte tajemnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska kiełbasa wejdzie do chińskich sklepów?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 00:08
Polscy przedsiębiorcy mają szansę podbić największy rynek wieprzowiny na świecie. W Pekinie podpisano protokół, który przybliża polskich przedsiębiorców z branży mięsnej do wejścia na chiński rynek.
rozwiń zwiń