3 Polaków nominowanych do nagrody im. Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 12:07
Nagroda będzie co roku przyznawana autorowi najlepszego reportażu literackiego wydanego po polsku.

Wojciech Jagielski, Włodzimierz Nowak i Jacek Hugo-Bader to polscy reportażyści, którzy znaleźli się wśród 10 autorów nominowanych w pierwszej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Laureata poznamy w maju.

Organizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa oraz "Gazeta Wyborcza".

Do pierwszej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 50 tytułów, wśród których znalazły się także eseje, wspomnienia, opowieści podróżnicze, szkice publicystyczne, a także książki biograficzne, nieraz graniczące z reportażem, lecz niespełniające warunków konkursu, promującego reportaż literacki.

Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert nominowało do pierwszego etapu nagrody 10 autorów: Klausa Brinkbaeumera za "Afrykańską odyseję" (Czarne), Tima Butchera za "Rzekę krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki" (Carta Blanka), Mishę Glenny'ego za książkę "Mcmafia. Zbrodnia nie zna granic" (WAB), Jean Hatzfeld za "Strategię antylop" (Czarne), Jacka Hugo-Badera za "Białą gorączkę" (Czarne), Wojciecha Jagielskiego za "Nocnych wędrowców" (WAB), Włodzimierza Nowaka za "Serce narodu koło przystanku" (Czarne), Ricardo Orizio za "Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości" (Czarne), Asne Seierstad za "Dzieci Groznego" (WAB), Franka Westermana za "Ararat" (Iskry).

Finałowa piątka zostanie ogłoszona do 30 kwietnia, a laureata nagrody poznamy w połowie maja.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana będzie co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. – Będzie to nagroda międzynarodowa dla książek opublikowanych po polsku. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, który mieszkał w Warszawie przez 60 lat, tutaj właśnie wracał z każdej ze swoich podróży, tu miał swoje ulubione spacerowe ścieżki – powiedział w styczniu na konferencji prasowej zapowiadającej pierwszą edycję nagrody zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Na laureata czeka 50 tys. zł. W przypadku, gdy nagroda zostanie przyznana autorowi zagranicznemu, uhonorowany zostanie też tłumacz książki na język polski (15 tys. zł).


PAP

Czytaj także

"Rz": wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim grozi wydawcom

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 08:29
"Rzeczpospolita" ustaliła, że wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim zablokowała wydanie za granicą nowej biografii pisarza autorstwa Artura Domosławskiego, "Kapuściński non-fiction".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda za rzetelność i dociekliwość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 16:02
Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego dla najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2010 09:06
Wśród pięciorga finalistów nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego znalazło się dwóch polskich i troje zagranicznych reporterów. Ostatecznie jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert wybrało książkę poświęconą wojnie domowej w Rwandzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garton Ash: Kapuściński przekroczył ważną granicę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:08
Ryszard Kapuściński "przekroczył ważną granicę" między faktem a fikcją - skomentował ostatnio ujawnione w Polsce rewelacje na temat zmarłego reportera jego przyjaciel, Brytyjczyk Timothy Garton Ash.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prix Europa 2010

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 14:25
Cztery audycje z Polski będą walczyły o nagrodę w konkursie Prix Europa 2010.
rozwiń zwiń