Studencki, teatralny głos na START

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 15:49
1 czerwca rozpoczyna się 15. Festiwal Teatrów Studenckich START. To miejsce, gdzie studenci, amatorzy aktorstwa mają głos i szansę by się zaprezentować. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Nomadland FREE 1200.jpg
W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Lata 70. i 80. to złote lata dla studenckich teatrów. Nie znaczy to, że dziś ich brakuje. Niemal każda uczelnia może poszczycić się swoim zespołem. Mimo to teatry studenckie w Polsce zwykle nie mają swej stałej siedziby, choć zdarza się, że ich macierzysta uczelnia szczególnie o nie dba. - Te teatry istnieją, trwają, mimo trudnych covidowych czasów. Od wybuchu pandemii miały nakaz spotykania się jedynie online, co było dla nich dużym utrudnieniem - mówi Aleksandra Grądzka, współorganizatorka festiwalu. - Wiele z nich działa i chce przetrwać. Najlepszym tego dowodem jest to, że udało nam się zgromadzić konkursową dziesiątkę - dodaje. - Co roku zgłoszeń na festiwal jest coraz więcej, a nas bardzo to cieszy. 


Posłuchaj
11:34 czwórka stacja kultura 31.05.2021.mp3 O 15. Festiwalu Teatrów Studenckich START opowiada organizatorka (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Do festiwalu mogą zgłosić się wszystkie studenckie teatry amatorskie. Nie mogą brać w nim udziału profesjonalni aktorzy.

Chcemy dać szansę zupełnie amatorskim teatrom Aleksandra Grądzka

- Idea tego festiwalu została zaczerpnięta z Festiwalu Teatralnego START, który odbywał się w latach 70. i 80. Po 13 odsłonach tej imprezy festiwal zamarł i zniknął. Zespół nowego STARTu w 2014 roku zdecydował się skorzystać z dawnej idei. - My jesteśmy stricte festiwalem teatrów studenckich. Chcemy dać młodym ludziom, amatorskim teatrom miejsce na ich głos, głos młodego pokolenia - podkreśla gość Czwórki. - U nas teatr amatorski spotyka się ze środowiskiem profesjonalnym i zawodowym. Mogą się tu uczyć, czerpać z ich doświadczeń - dodaje. 

Posłuchaj także:

W programie STARTu znajdziemy 10 spektakli konkursowych. Każdy z nich dotyka tego, co dzieje się dziś. Wśród nich trzy spektakle oparte są o aktualną sytuację pandemii, izolacji. - Teatr Granda z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prezentuje słuchowisko - to bardzo ciekawa forma na festiwal. Porusza w nim wiele ciekawych kwestii związanych z emocjami, uczuciami, izolacją, samotnością - mówi gość Kasi Dydo. - Każdy ze spektakli jest komentarzem do tego, co się dzieje - izolacja, trudne tematy świata kobiet, samotność. 

Konkursowe przedstawienia oceni profesjonalne jury w składzie: Paweł Budzyński, Mateusz Trzmiel i Iwona Kucińska-Boberek. 

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Grądzka (organizatorka wydarzenia)

Data emisji: 31.05.2021

Godzina emisji: 11.12

pj

Czytaj także

Śląsk dla studenta. Wystawa o dorastaniu i Noc Księgarń

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 19:00
Choć większość polskich uczelni kontynuuje naukę w trybie zdalnym, to jednak wraz z nowym rokiem akademickim na Śląsk wrócili studenci. Można ich spotkać m.in. w katowickiej Galerii Szarej na wystawie o dorosłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Któż zdoła się ostać? Apokalipsa inspiruje twórców Nowych Epifanii

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 13:17
2020 rok drastycznie przerwał wydarzenia 11. odsłony festiwalu Nowe Epifanie. 2021 rok całkowicie przeniósł imprezę do internetu. To nowe wyzwania, ale i przestrzenie udostępnione do dyspozycji artystów. 
rozwiń zwiń