Ekonomia, religia, polityka czy turystyka - jakie są główne powody zmiany miejsca zamieszkania człowieka?
- Najbardziej uczęszczane trasy migracyjne prowadzą z krajów mniej rozwiniętych i uboższych do tych bardziej rozwiniętych i bogatszych. Ludzie podróżują więc głównie po to, by polepszyć swoje warunki życia i przenoszą się z np. z Afryki do Europy, z Azji do Europy albo z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej - powiedział Mirosław Bieniecki, socjolog.
Ze słów gościa Bogusi Marszalik i Pauliny Wilk wynika, że Polacy obecnie najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii. Z kolei Polska to wciąż mało popularny kierunek dla imigrantów. Ich odsetek w naszym kraju jest najniższy w Europie. Wśród obcokrajowców, którzy decydują się osiąść w naszym kraju też można wyodrębnić nacje, które czynią to najczęściej.
- W Polsce imigrantów nie jest jeszcze aż tak wielu. Co roku mamy jednak grupę ok. 100-150 tysięcy Ukraińców, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy. Kolejne najliczniejsze narodowości to Chińczycy i Wietnamczycy. Wiele z tych osób zaczyna wybierać Polskę jako kraj, w którym będą chcieli osiedlić się na stałe - wyjaśnił ekspert.
Stosunkowo mała liczba imigrantów nie pozostaje bez wpływu na stosunek Polaków do nich. - Mówiąc generalnie ten stosunek, z punktu widzenia danych Europejskiego Standardu Europejskiego, jest przeciętny. Zaskakujący wręcz wydaje się wniosek, że jesteśmy bardziej przychylni imigrantom niż Brytyjczycy, Irlandczycy, Holendrzy, Francuzi, Włosi, Duńczycy i Belgowie. Wynika to także z tego, że dość rzadko mamy kontakt z imigrantami. W 2008 roku tylko 26 procent Polaków deklarowało, że zna obcokrajowca mieszkającego w Polsce - dowodził Mirosław Bieniecki.
Więcej o migracjach we współczesnym świecie i na przykładzie Polski w nagraniu audycji. O modelu polskiej rodziny, który coraz bardziej zaczyna odbiegać od tradycyjnego posłuchaj w materiale reporterskim Olgi Mickiewicz z audycji "Poranek".
Polskie Radio patronuje II Kongresowi Demograficznemu. Więcej tekstów poświęconych II Kongresowi Demograficznemu znajdziesz pod linkiem >>
pg