Piekło ofiar handlu ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 16:14
Mafie na całym świecie czerpią z tego gigantyczne dochody. Problem w książce "Handlowałem kobietami" bardzo wnikliwie ukazał hiszpański dziennikarz Antonio Salas. Zjawisku handlu ludźmi poświęcona była audycja "Na cztery ręce".
Audio

W studiu Czwórki Joanna Garnier z Fundacji "La Strada" nawoływała, by nie używać określenia "handel żywym towarem" - To deprecjonuje ofiary tego procederu. Mówimy o handlu ludźmi i tylko tak powinniśmy to nazywać. Handel żywym towarem to określenie z czasów 20-lecia międzywojennego albo jeszcze starsze, kiedy prawa człowieka nie były jeszcze tak rozwinięte. Charakterystyczne, że właśnie języki słowińskie znają takie okrutne określenia. W Czechach mówi się o handlu białym mięsem, a w Rosji o handlu pięknymi ciałami. Handel ludźmi jest neutralnym określeniem i nie pozostawiającym wątpliwości, że mówimy o ludziach.

Czy człowiek może być traktowany jak towar i podlegać prawom popytu i podaży? Antonio Salas, autor książki "Handlowałem kobietami" udowadnia, że tak, bo sam był tego świadkiem. Jako dziennikarz śledczy, specjalizujący się w reportażu wcieleniowym, przenika w szeregi mafii by od środka obserwować brutalny świat prostytucji i jego ofiary - kobiety.

- Najbardziej zafrasowała mnie, ale i psychicznie przytłoczyła informacja, że niektóre z tych kobiet, którym Salas oferował jakąś formę pomocy, po jakimś czasie wracały do tego środowiska. Działo się tak ponieważ nie umiały inaczej, były współuzależnione lub bały się o swoje rodziny. Handlarze ludźmi stosują bardzo wyrafinowane metody manipulacji, które polegają na tym, że uzależniają osoby, które są po drugiej stronie. W efekcie wykorzystywane kobiety tylko częściowo widzą w sobie ofiarę, a czasem nawet są wdzięczne temu suterenowi, że mogą zarobić parę groszy, które później wysyłają swoim rodzinom - mówiła w rozmowie z Pauliną Wilk Małgorzata Sucharska, wydawca książki.

Więcej o handlu ludźmi i książce Antonio Salasa w nagraniu audycji.

rk/pg

Czytaj także

50 lat Amnesty International

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:00
- W co trzecim przypadku, którym się zajmujemy, udaje się komuś pomóc, w ten sposób, że kogoś udaje się uwolnić, albo że jest lepiej traktowany w więzieniu - mówił w Czwórce Grzegorz Żukowski, reprezentant polskiego oddziału organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca dla młodych: Jest źle, ale nie jest tragicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 10:00
- Mamy nadpodaż ludzi z wyższym wykształceniem, które jest trudne do zmonetyzowania - mówił w Czwórce Rafał Glogier-Osiński z GazetaPraca.pl, który w audycji na "4 ręce" radził młodym ludziom jak sobie radzić na trudnym rynku pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Państwo za mało troszczy się o problemy kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 13:00
- Od dziesięciu lat nie musimy robić nowych transparentów ponieważ wszystkie nasze postulaty są nadal aktualne - mówiły w Czwórce reprezentantki Porozumienia Kobiet 8. Marca, które w audycji "Na 4 ręce" opowiadały o problemach współczesnych Polek.
rozwiń zwiń