30 października 1960 roku przyszedł na świat piłkarz, który jest żywym dowodem na to, że wcale nie trzeba być wysokim aby być wielkim. Diego Armando Maradona, bo o nim właśnie mowa, jest jednym z najwybitniejszych zawodników w historii futbolu, mimo że natura nie obdarzyła go specjalnie imponującymi warunkami fizycznymi - ma bowiem zaledwie 167 cm wzrostu.
Mając trzy lata dostał swoją pierwszą prawdziwą piłkę i do dziś z piłką się nie rozstaje. Z
profesjonalnym futbolem zetknął się już w wieku 16 lat podpisując kontrakt z Argentinos Juniors, gdzie wcześniej nie chciano przyjąć do jednej ze szkółek juniorski, gdyż jako dziewięciolatek grał zbyt dobrze... jak na swój wzrost i sądzono, że może być... karłem.
Po pięciu sezonach w tym klubie przeniósł się do Boca Juniors, z którym sięgnął po upragnione mistrzostwo Argentyny. W 1979 roku Maradona dał się poznać piłkarskim ekspertom zdobywając mistrzostwo świata juniorów w Japonii i zostając wicekrólem strzelców turnieju. Jednak rozwój jego kariery nabrał właściwego tempa dopiero po przenosinach do Europy, gdzie w 1982 roku zasilił Barcelonę, a następnie przez 7 lat grał we włoskim Napoli. Co prawda wcześniej zdołał rozegrać już sporo spotkań w kadrze Argentyny i zaprezentować się w niezbyt udanym mundialu w Hiszpanii w 1982. Cztery lata później wystąpił już w roli głównej i poprowadził drużynę narodową do zwycięstwa w mistrzostwach świata w Meksyku. W meczu finałowym Argentyna pokonała reprezentację Niemiec 3:2. Jednak kibicom, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, chyba najbardziej utkwił w pamięci gol strzelony... ręką przez "Boskiego Diego" w ćwierćfinałowym meczu z Anglią. Choć prawdę mówiąc to druga bramka z tego spotkania powinna zasługiwać na znacznie większe uznanie - Maradona przedryblował kilku piłkarzy angielskich, pokonując ponad pół boiska, po czym ze stoickim spokojem umieścił piłkę w siatce. Jeden z najpiękniejszych goli w historii futbolu. W 1990 Argentyna nie obroniła tytułu przegrywając z Niemcami 0:1 mecz finałowy - tym razem nie pomogła jej "ręka Boga".
Później zaczęły się kłopoty Maradony... najpierw, dopingowo-narkotykowe, a następnie z nadwagą. Karierę reprezentacyjną zakończył w 1994 roku. W sumie w kadrze rozegrał 91 meczów strzelając 34 gole. W trudnych chwilach, gdy przechodził kuracje odwykowe, lub rehabilitację po zawale serca Diego zwykle lądował na Kubie o swojego przyjaciela Fidela Castro. W Argentynie Maradona jest uznawany za piłkarskiego Boga i nawet nieco nadszarpnięta reputacja, po słabym występie drużyny narodowej, prowadzonej przez Maradonę podczas mundialu w RPA, nie jest w stanie tego zmienić.
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć więcej o Diego Maradonie to polecam jego biografię, która na polskim rynku ukazała się kilka lat temu pod tytułem "El Diego".
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 30 października 2016
1960 – urodził się Diego Maradona, argentyński piłkarz i trener
1905 – urodził się Johnny Miles, kanadyjski lekkoatleta, maratończyk (zm. 2003)
1906 – urodził się Giuseppe Farina, włoski kierowca wyścigowy Formuły 1 (zm. 1966)
1936 – urodziła się Polina Astachowa, rosyjska gimnastyczka sportowa
1959 – urodził się Marc Alexandre, francuski judoka
1962 – urodził się Stefan Kuntz, niemiecki piłkarz
1964 – urodził się Jean-Marc Bosman, belgijski piłkarz
1966 – urodził się Dariusz Marciniak, polski piłkarz (zm. 2003)
1970 – urodziła się Xie Jun, chińska szachistka
1970 – urodziła się Ekaterini Voggoli, grecka lekkoatletka, dyskobolka
1971 – urodził się Fredi Bobic, niemiecki piłkarz pochodzenia słoweńskiego
1985 – urodziła się Anna Podolec, polska siatkarka
1986 – urodził się Thomas Morgenstern, austriacki skoczek narciarski
1989 – urodziła się Anastasia Liukin, rosyjska gimnastyczka sportowa
2008 – zmarł Walentin Bubukin, rosyjski piłkarz (ur. 1933)
2009 – zmarł Juvenal Amarijo, brazylijski piłkarz (ur. 1923)
Darek Matyja