Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 17:30
Polski szachista w finale pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina, wcześniej wyeliminował mistrza świata Norwego Magnusa Carlsena.
Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda Foto: mat. prasowe ME w szachach błyskawicznych - Katowice 2020

Jan-Krzysztof Duda został pierwszym polskim szachistą w historii, ktory zwyciężył w Pucharze Świata.
Polak w finale wygrał z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem. Pierwsza partia ich meczu zakończyła się remisem, w drugiej lepszy był Duda.

Wcześniej 23-letni polski arcymistrz szachowy wygrał m.in. z po dogrywce z mistrzem świata Norwegiem Magnusem Carlsenem i zapewnił sobie awans do turnieju pretendentów do mistrzostwa świata.

Turniej Pucharu Świata rozgrywany był w Soczi. Wzięło w nim udział 206 najlepszych szachistów świata, wśród nich byli także inni Polacy. kacper Piorun odpadł w 1/8 finału, Radosław Wojtaszek w 1/16 (przegrał z Carlsenem), a Michał Krasenkow w 1/32 finału.

W turniejach o Puchar Świata organizowanych co dwa lata od 2005 roku do tej pory zwyciężali: Lewon Aronian z Armenii (dwukrotnie), Amerykanin Gata Kamsky, Boris Gelfand z Izraela, Rosjanie Peter Swidler, Władimir Kramnik, Siergiej Karjakin oraz Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu.

***

Dorota Borowska zajęła czwarte miejsce w finale kanadyjek jedynek na 200 metrów.

Kobieca sztafeta 4x100 metrów nie zdołała wejśc do olimpijskiego finału.

Rozmys wszedł do finału 1500 metrów "tynymi drzwiami". Lewandowskiego pokonała... kontuzja.