Jan-Krzysztof Duda wicemistrzem świata w blitzu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 07:45
Z 16. miejsca po pierwszym dniu mistrzostw świata w szachach błyskawicznych w Warszawie nasz arcymistrz zdołał przebić się na podium.
Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof DudaFoto: PZSzach / Rafał Oleksiewicz

Jan-Krzysztof Duda wywalczył w Warszawie srebrny medal mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Po pierwszym dniu rywalizacji Polak był dopiero 16. ale drugiego dnia, w czwartek, spisywał się naprawdę wyśmienicie i miał nawet szansę na tytuł mistrzowski. O złocie decydowała bowiem dogrywka. W niej nieco lepszy od Dudy okazał się Francuz Maxim Vachier-Lagrav wygrywając 2:1 i to on został mistrzem świata. Brąz dla innego reprezentanta Francji Alirezy Firouzji. Czołowa trójka zgromadziła po 15 punktów w 21. rundach.

23-letni Duda powtórzył sukces z 2018 roku z Sankt Petersburga, gdzie również został wicemistrzem świata w grze błyskawicznej. Wtedy mistrzem był Norweg Magnus Carlsen, który w Warszawie zakończył rywalizację dopiero na 12-ym miejscu.

Posłuchajcie co Jan-Krzysztof Duda powiedział po turnieju.

Mistrzynią świata w szachach błyskawicznych została reprezentantka Kazachstanu  Bibisara Assaubajewa, a najlepszą z Polek była Klaudia Kulon, która ukończyła turniej na 18. miejscu.

Więcej informacji w dźwiękowej wersji Przeglądu.

***

Magnus Carlsen z brązowym medalem, Jan-Krzysztof Duda zakończył zawody na 5. miejscu.

Pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni był najgorszym dla polskich skoczków od początku sezonu Pucharu Świata.

Poranny przegląd sportowy - 30 grudnia 2021.