- To będą pierwsze w historii, całkowicie wyprzedane, Igrzyska Paraolimpijskie. W Wielkiej Brytanii dla niepełnosprawnych panuje naprawdę świetny klimat - powiedział w radiowej Czwórce Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Wszystko za sprawą osoby Ludwiga Gutmana, lekarza, który w Wielkiej Brytanii, podczas wojny, leczył kombatantów wracających do domu. Jednym ze sposobów leczenia chorych był sport, który przyczynił się do powstania Igrzysk Paraolimpijskich. W tym roku Igrzyska odbywają się w Londynie, mieście, które niepełnosprawni uznali za najbardziej przyjazne paraolimpijczykom.
Dla przypomnienia, z ostatniej Olimpiady polscy paraolimpijczycy przywieźli łącznie dziesięć medali, w tym trzy złote.
W Polsce jest ponad sześć milionów niepełnosprawnych, około dziesięciu tysięcy uprawia sport, jednak wyczynowo tylko kilkuset. Dlaczego tak mało? Przede wszystkim boją się przełamać. Założyć dres i ćwiczyć, a możliwości jest naprawdę sporo.
- Niewidomi świetnie sobie radzą w basenie. Grzegorz Polkowski i Marcin Ryszka niepełnosprawni pływacy, którzy będą reprezentować Polskę na Paraolimpiadzie – powiedział Krzysztof Głombowicz, dziennikarz sportowy, który często prowadzi imprezy dla niepełnosprawnych.
Ułatwienia dla niepełnosprawnych istnieją, tak więc mogą uprawiać sport. Wystarczy tylko przełamać się i wykonać pierwszy krok.
Paraolimpiada w Londynie potrwa do 9 września, są to drugie Igrzyska dla niepełnosprawnych w Wielkiej Brytanii, pierwsze odbyły się w 1984 roku.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału dźwiękowego.