Dyrektor turnieju UEFA Euro 2012 Polska Adam Olkowicz potwierdził, że bazą polskiej ekipy będzie Grodzisk Wielkopolski. Umowę w tej sprawie władze PZPN podpisały już z gospodarzem ośrodka.
Proces wyboru ośrodków, które znalazły się w oficjalnym katalogu UEFA, trwał ponad dwa lata - powiedział Olkowicz. - Dostaliśmy 160 zgłoszeń, a po dokonaniu wstępnej weryfikacji ofert 110 ośrodków przyjęliśmy jako propozycje. W czerwcu 2009 roku wytypowanych zostało 60 kandydatur, a dziś przedstawiamy 21 zwycięzców, którzy zyskają miano centrów pobytowych UEFA Euro 2012.
Na centrum pobytowe składają się dwa główne elementy: hotel oraz ośrodek treningowy. Muszą one spełniać szereg warunków.
Ośrodki muszą spełniać wymagania UEFA
Hotel nie może być oddalony od centrum treningowego o więcej niż 20 minut jazdy autokarem, choć niektóre oferują boiska tak blisko, że dzieli je kilkuminutowy spacer. Z kolei dotarcie do lotniska nie może zająć więcej niż godzinę. W hotelu musi się znajdować co najmniej 60 pokoi, odpowiednie zaplecze konferencyjne i restauracyjne oraz strefa rekreacji i odnowy biologicznej. Obiekt oczywiście musi mieć również zapewnioną odpowiednią, choć dyskretną, ochronę - wyjaśnił Olkowicz.
Natomiast do roli ośrodka treningowego mogły pretendować obiekty z trybunami na co najmniej 1000 miejsc, stwarzające możliwość przeprowadzenia zajęć zamkniętych na boisku o standardowych wymiarach 105x68 m. "Obecnie pewnym problemem jest jakość muraw na boiskach w tych ośrodkach. Podczas ME muszą one być tej samej klasy, jak te na stadionach meczowych - podkreślił wiceprezes PZPN.
Drużyny mogą już dokonywać rezerwacji
Przez najbliższe 13 miesięcy przedstawiciele federacji i drużyn narodowych będą mogli odwiedzać rekomendowane przez UEFA ośrodki i zarezerwować jeden preferowany i dwa rezerwowe w każdym państwie-gospodarzu Euro 2012.
Potwierdzenia rezerwacji i podpisywanie umów przypadnie na okres po losowaniu grup turnieju finałowego, które 2 grudnia 2012 roku odbędzie się w Kijowie. Wtedy będzie wiadomo, gdzie zagrają poszczególni uczestnicy - poinformował Olkowicz.
W niektórych przypadkach w katalogu w ofercie jednego centrum pobytowego znajdują się do wyboru dwa hotele, np. w Gdyni czy Międzychodzie. Z kolei, jeśli ktoś zdecyduje się na zamieszkanie w Tychach będzie musiał wybrać na miejsce treningów Stadion Miejski w Sosnowcu bądź ośrodek Paprocany.
Natomiast pod hasłem "Puławy" w katalogu mieści się propozycja treningów na tamtejszym stadionie i zakwaterowania w hotelu w Kazimierzu Dolnym.
Jeżeli znajdzie się chętny do zamieszkania w centrum Krakowa, to drużyna trenować będzie na stadionie Wisły. Z kolei na położonym kilkaset metrów dalej zmodernizowanym obiekcie Cracovii ćwiczyć może zespół, który nocować będzie w Wieliczce.
To nie jedyne przypadki, w których jako centra treningowe znalazły się w katalogu UEFA obiekty używane przez zespoły ekstraklasy. Na potrzeby uczestników ME swoje obecne stadiony gotowe są oddać również Lechia Gdańsk, Polonia Warszawa, Korona Kielce i Śląsk Wrocław.
Jednocześnie przedstawiciele przygotowującej turniej spółki UEFA Euro 2012 Polska zaznaczyli, że federacje narodowe nie są zobligowane do wyboru centrów pobytowych rekomendowanych w katalogu, a w trakcie imprezy hotele nie muszą być do wyłącznej dyspozycji jej uczestników.
Lista polskich ośrodków rekomendowanych przez UEFA na turniej Euro-2012:
Władysławowo, Gniewino, Słupsk, Gdynia, Gdańsk, Ostróda, Lubawa, Kołobrzeg, Międzychód, Opalenica, Legionowo, Warszawa, Józefów, Warka, Puławy, Kielce, Wrocław, Jelenia Góra, Tychy, Kraków, Wieliczka
ah