Rusza kolejny sezon Formuły 1 - niestety bez polskiego kierowcy Roberta Kubicy, który po wypadku na trasie rajdu dochodzi do zdrowia we włoskim szpitalu. Jego rehabilitacja po czterech operacjach przebiega prawidłowo ale kiedy i czy w ogóle wróci na tor, tego jeszcze nie wiadomo. Jak absencja Kubicy na torach F1 odbije się na popularności tego sportu w Polsce? Czy wciąż transmisje z wyścigów będą gromadziły przed telewizorami miliony widzów?
Popularność wyścigów F1 w Polsce w minionych latach niemal eksplodowała wraz z nastaniem "ery Kubicy". Wcześniej bywało różnie. Na podstawie własnych zbiorów prześledziłem jakie książki o F1 powstawały w Polsce przez lata. I doszedłem do wniosku, że popularność tego sportu bardzo wyraźnie odbijała się na drukowanych publikacjach. W latach 70. i 80. nie był to sport wzbudzający wielkie emocje w Polsce. Jednak już w 1980 powstała książka "Formuła ryzyka" skrótowo opisująca historię rywalizacji w wyścigach Grand Prix. W latach 90. Jan Litwin poświęcił sporo miejsca w swoim "Zarysie historii sportu samochodowego". Gdy wśród kierowców F1 pojawił się Polak, nastąpił prawdzi zalew publikacjami dotyczącymi F1. Pierwszą biografię polskiego jedynaka w F1 pt. "Kubica"napisał Andrzej Martynkin już w 2006 roku. Później co roku pojawiało się co najmniej kilka ksiązek o tematyce związanej z Formułą 1, m.in. w 2007 wydano bardxzo ładne tłumaczenie książki Bruce'a Jonesa - "Formuła 1".
Na świecie popularność F1 ma stałą tendencję wzrostową i co roku nie ma kłopotu ze znalezieniem nowych książek. Jedną z ostatnich jest "James Allen on F1 2010 – Five Rivals, One Champion", czyli po prostu rocznik 2010 Formuły 1. Słowo wstęne napisał tu Mark Webber - drugi wicemistrz z ubiegłego sezonu. Na niemal 250 stronach można znaleźć niemal wszystko o wyścigach F1 w sezonie 2010 - wyniki, opisy wszystkich Grand Prix, opinie oraz materiały historyczne. Są także różnego rodzaju informacje dotyczące poszczególnych teamów i kierowców - jest m.in. rozdział o tym jak Renault ma przebudować samochód specjalnie pod kątem... Roberta Kubicy. Jest także sporo mareriału dotyczącego powrotu Michaela Schumachera na tory F1 (Allen jest także autorem biografii Schumiego z 2007 roku). Czy ta książka doczeka się polskiego tłumaczenia? Na razie można ją kupić niestety tylko za funty, za to z podpisem autora.
Na koniec przypomnę jeszcze klasyfikację końcową sezonu 2010 w wyścigach F1:
1 Sebastian Vettel - 256
2 Fernando Alonso - 252
3 Mark Webber - 242
4 Lewis Hamilton - 240
5 Jenson Button - 214
8 Robert Kubica - 136
Darek Matyja