Sobowtóry w historii świata. Kim byli?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 10:30
Swojego sobowtóra mieli cesarze rzymscy, carowie Rosji i papieże. Teraz też pojawiają się opinie, że Władymir Putin ma kilka wcieleń, które mają mylić ewentualnych spiskowców.
Sobowtóry odegrały w historii całkiem niemałą rolę
Sobowtóry odegrały w historii całkiem niemałą rolęFoto: Shutterstock/fran_kie

Czy każdy z nas ma swojego sobowtóra? M.in. na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy najnowszej książki "Sobowtóry" - Przemysław Słowiński i Teresa Kowalik. W publikacji poznajemy historię sobowtórów wielkich władców, którzy byli przez nich zastępowani, myląc w ten sposób spiskowców. Ale to również opowieści o samozwańczych dublerach, chcących zagarnąć tron. - Staraliśmy się zrobić nie tylko przekrój historyczny, od Nerona do Putina, ale również opowiedzieć o sobowtórach, które uzurpowały sobie prawa do tronu - wyjaśniał autor w w wywiadzie dla Polskiego Radia. 

Głównym powodem, dla którego wykorzystywano naśladowcę, było bezpieczeństwo władcy czy dyktatora, obawiającego się o własne życie. Często pojawiali się również złodzieje tożsamości. Były to sobowtóry, które pomimo zupełnego braku fizycznego podobieństwa, były rozpoznawane jako osoby, pod które się podszywały. Jednym z takich przykładów jest historia angielskiego lorda, po którym ślad przepadł w trakcie rejsu. Gość programu - Przemysław Słowiński - opowie m.in. o przypadkowym sobowtórze Winstona Churchilla i o drużynie klonów Saddama Husajna, zdradzi też, czy wizjonerka z Fatimy i zakonnica z Pontevedra to ta sama osoba.

W audycji pojawi się też nowy cykl zatytułowany "Galeria Tyranów". Autorzy zaprezentują w nim dyktatorów, jedynowładców, przywódców reżimu z różnych części świata i z różnych okresów historycznych. Czym "zasłynęli"? Jakie zbrodnie mają na swoim koncie? Jak skończyli, albo - kto z nimi skończył? Antybohaterami naszych opowieści będą m.in. Herod, Henryk VIII, Iwan Groźny, Ludwik XIV, Mao Zedong, Stalin, Pol Pot, Kim Ir Sen. W pierwszym odcinku cyklu sportretujemy Falarisa, najsłynniejszego tyrana starożytnej Grecji. Sprawował okrutne rządy, i sam zginął w okrutnych męczarniach.

***

Na audycję z cyklu "Zaklinacze czasu" zapraszamy w sobotę (02.04) o godzinie 14.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Czytaj także

Janusz Kusociński. "Walczył na bieżni i na froncie"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 11:50
Janusz Kusociński to czołówka światowych legend sportu i symbol sukcesów sportowych Polski międzywojennej. To także dzielny żołnierz i konspirator, który walczył na każdym froncie. 15 stycznia obchodziliśmy 115. rocznicę urodzin "Kusego". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak "dobry Maharadża" uratował polskie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 12:30
W czasie II wojny światowej, w 1942 roku, ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Władysława Andersa – rozpoczęło tułaczkę po świecie, jaką dziś odbywają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Większość z nich uciekała na zachód Europy przez Iran i Egipt. Niektórzy jednak dotarli do Indii.
rozwiń zwiń