Przez kuchnię wkraczamy do Włoch

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 18:14
To będzie specjalne wydanie "Zaklinaczy czasu" - dla łakomczuchów. Zwłaszcza tych, którzy kochają włoską kuchnię.
Jedną z najczęściej przygotowanych potraw na święta wielkanocne jest we Włoszech jagnięcina
Jedną z najczęściej przygotowanych potraw na święta wielkanocne jest we Włoszech jagnięcinaFoto: mythja/Shutterstock

Dania słonecznej Italii przyciągają smakoszy z całego świata. Wszyscy jemy już pizzę i spaghetti. Kuchnia włoska to klasyka, która głaszcze podniebienia wielu miłośników prostych dań o wybitnym smaku. Jednym z sekretów tych pozornie prostych dań są odpowiednio dobrane składniki.

Kuchnia włoska czyli cucina italiana - zachwycają się nią nie tylko smakosze, ale i filmowcy. Pizzą zajada się m.in. Julia Roberts, a spaghetti - "Zakochany kundel"

We Włoszech gotowanie już dawno podniesiono do rangi sztuki, a kultura jedzenia stanowi fundament cywilizacji. Nic dziwnego, że są ludzie, którzy swoje życie spletli z włoskimi smakami, stołami, piecami. Jednym z nich jest Luca Cesari, historyk gastronomii i kucharz, potrafi o niej smakowicie opowiadać, wyjaśniając jej początki i sięgając do tradycji. Okazuje się, że carbonara wcale nie ma włoskiego rodowodu, Meksyk ma sporo wspólnego z włoskimi daniami, a inspiracją dla idealnego kształtu tortellino była pewna rzymska bogini.

W "Zaklinaczach czasu" skoczymy w historię i tradycję włoskiej kuchni. Sprawdzimy czy wszystkie włoskie smaki są naprawdę włoskie i bez czego kuchnia tego kraju nie może istnieć? 

Czytaj także:

Nasz Czwórkowy cykl "Galeria Tyranów" wzbogaci się o portret Fokasa, cesarza bizantyjskiego. 

***

Na audycję z cyklu "Zaklinacze czasu" w sobotę (28.05) o godzinie 14.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

"Sekrety włoskiej kuchni". Dlaczego Włosi lubią rozmawiać o jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 16:38
Jak faszyzm walczył z makaronem? Dlaczego pizzę we Włoszech je się tylko z przyjaciółmi? O włoskiej kulturze jedzenia mówimy w programie Beaty Kwiatkowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Calzone - smak pizzy zamknięty w pierogu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 15:20
- Można powiedzieć, że calzone to pizza w kształcie pierożka - mówi Marco Ghia, szef Włoskiej Akademii Kulinarnej. Delikatne i puszyste ciasto otacza ciepły i rozpływający się środek. A co możemy znaleźć wewnątrz calzone? 
rozwiń zwiń