Polskie Radio
Section05

kuchnia włoska

Światowy Dzień Pizzy. Czy pizza jest niezdrowa?

 - Problem polega na tym, że nie kończymy na jednym kawałku, tylko zjadamy zdecydowanie za dużo takich produktów. Chodzi o to, żebyśmy jedli optymalnie, w odpowiedniej ilości. Znaczenie ma też wielkość porcji - mówi w Światowym Dniu Pizzy w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dietetyczka prof. Anna Harton z Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Daniel Wydrych jedzenie fast food pizza kebab hamburger zapiekanki hot dog kulinaria

Wieczne Miasto od kuchni. Co warto zjeść w Rzymie?

- Właściciel jednej z rzymskich pizzerii powiedział do mnie, że "prawdziwe szczęście waży 180 gram". To kulka ciasta na pizzę rzymską, nie na neapolitańską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Wolińska-Riedi, lingwistka, tłumaczka i dziennikarka. Co warto zjeść, będąc w Rzymie? Dlaczego nie jest to tylko pizza? Z jakiego powodu obiad je się do godz. 14.00?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ula Kaczyńska Rzym Włochy Magdalena Wolińska-Riedi

Polacy potrafią w pizzę. Dwie polskie pizzerie w gronie najlepszych na świecie

Polska kuchnia po raz kolejny znalazła się w centrum uwagi międzynarodowych rankingów dzięki spektakularnym osiągnięciom dwóch polskich pizzerii. Sieć "Olio welovepizzanapoletana" zajęła 36. miejsce w prestiżowym rankingu "50 Top World Artisan Pizza Chains 2024" dla sieci restauracji, a pabianicka pizzeria "Zielona Górka" została wyróżniona w zestawieniu "50 Top Pizza World 2024", plasując się na 97. pozycji wśród najlepszych pizzerii świata.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska kulinaria pizza ranking gotowanie restauracja

Smażone grzechy Neapolu. Bartek Kieżun wyznaje, czego nie warto odpuścić

Bartek Kieżun powraca z nowym cyklem wydawniczym. Tym razem "łakomym okiem" spogląda na jedno z najbardziej nieoczywistych miast słonecznej Italii. - Neapol stoi przede wszystkim pizzą, a tuż obok jest jedzenie smażone - mówi w Czwórce. - Będąc w Neapolu, trzeba się nauczyć dwóch słów: pizzeria i friggitoria - to miejsce, gdzie smażą wszystko, co da się usmażyć, i robią to świetnie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Włochy kulinaria Neapol Bartek Kieżun

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Cypr odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki historia Europy Grecja Włochy starożytność starożytna Grecja starożytny Rzym kuchnia grecka

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA Jakub Kukla italianistyka KULTURA Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki