Pizza i makarony. Jak gotować po włosku?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2024 12:50
We Włoszech gotowanie już dawno podniesiono do rangi sztuki, a kultura jedzenia stanowi fundament cywilizacji. Włoska kuchnia to luz, zabawa, bycie razem. I regionalna różnorodność, która sprawia, że te same dania w różnych miejscach smakują inaczej. 
Kuchnia włoska to klasyka, która głaszcze podniebienia wielu miłośników prostych dań o wybitnym smaku.
Kuchnia włoska to klasyka, która głaszcze podniebienia wielu miłośników prostych dań o wybitnym smaku. Foto: Shutterstock/from my point of view
  • Nie ma jednej kuchni włoskiej. Kuchnia tego kraju jest podzielona na regiony, a nawet poszczególne domy.
  • Od lat kuchnia włoska cieszy się w Polsce ogromną popularnością. 
  • Gotujemy makarony, robimy pizzę, chętniej sięgamy po owoce morza.
  • Przepisy są łatwe, ale łatwo też na nich polec - przekonuje szef kuchni Adam Gontarz.

Polacy we włoskiej kuchni czują się jak w domu

Włoska kuchnia jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Świadczy o tym nie tylko liczba restauracji, ale też domowe menu. Gotujemy makarony, robimy pizzę, coraz chętniej sięgamy też po owoce morza. Ważne jest to, żeby korzystać z włoskich produktów. Zwłaszcza że są one dostępne w popularnych supermarketach.

Proste przepisy też wymagają pokory

- Przepisy są proste, kuchnia łatwa, ale składniki muszą być najwyższej jakości - podkreśla ekspert od kuchni włoskiej Adam Gontarz. - Przydaje się też odrobina pokory i świadomość, że nawet najprostsze danie może się nam nie udać. Ja poległem na spaghetti aglio e olio, bo przypaliłem czosnek.

Carbonara w innej odsłonie

Adam Gontarz - dziś szef jednej z włoskich restauracji - zainteresował się tą kuchnią podczas pierwszej wizyty we Włoszech. Jak sam przyznaje, była to miłość od pierwszego wejrzenia, a właściwie od pierwszego dania. - Pojechałem do małej miejscowości koło Rimini i tam pierwszy raz spróbowałem prawdziwej włoskiej pizzy i makaronów - wspomina. - Uwielbiam carbonarę, ale nie na boczku pancetta, tylko na guanciale, czyli krótko peklowanym podgardlu wieprzowym.

Zobacz także:

Parmezan, mascarpone, a może bufala?

27 marca jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Sera. Dzisiaj na świecie produkuje się blisko 4 tysiące jego rodzajów. Sery różnią się od siebie pochodzeniem mleka, składem i procesem jego pozyskiwania. Do najpopularniejszych włoskich serów należą: dojrzały i kruchy parmezan, kremowy mascarpone i aromatyczna gorgonzola. - Włosi mają ponad 500 gatunków serów. Chętnie sięgam po bufalę, która przypomina burratę, ale jest robiona z mleka bawolego - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. 

Posłuchaj
17:32 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - sery 23.03.2024.mp3 Kuchnia włoska - kulinarne tricki szefa kuchni Adama Gontarza (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Adam Gontarz (szef kuchni Quattro Formaggi)

Data emisji: 03.03.2024

Godzina emisji: 16.15

kul/wmkor

Czytaj także

Wbijamy za gary. Foodini i jego przepisy na proste dania

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023 11:40
- Gotować dla innych to chyba największy wyraz troski, jaki można komuś ofiarować. To jest coś, co napędza mnie w kulinarnej pasji - opowiada Foodini. Marcin Wójcik jest blogerem kulinarnym, który namawia innych, by "wbijali za gary".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiele hałasu o humus. Przepisy Samar Khanafe

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 11:40
Kuchnia Bliskiego Wschodu jest obfita, różnorodna, wielopokoleniowa i karmi domowników przede wszystkim warzywami. Jej smaki opisuje Samar Khanafe. W książce "Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia" znajdziemy 133 przypisy na orientalne dania.
rozwiń zwiń