- Nie ma jednej kuchni włoskiej. Kuchnia tego kraju to kuchnia podzielona na regiony, a nawet poszczególne domu.
- Emiliano Castagna zdradza co łączy kuchnie Włoch.
- Czwórkowy gość zdradza, dlaczego picie cappuccino po 12.00 bulwersuje Włochów, jak dobierają makarony do sosów i czy da się ugotować włoskie dania z polskich produktów.
- Przepisy Emiliano Castagna możemy poznać w jego książce "Mieszu, mieszu", a także oglądając kanał na YouTubie.
Nie ma jednej kuchni włoskiej
Włoska kuchnia to luz, zabawa i bycie razem. Najlepszym przykładem takiego podejścia do kulinariów jest Emiliano Castagna, mediolańczyk z urodzenia. Emiliano gotowanie ma we krwi, a uczył się go podglądając babcię Eles, która codziennie zagniatała makaron dla całej rodziny. I ta rodzina jest tu niezwykle ważna, bo kuchnię włoską dzielimy regionalnie, ale też każdy dom ma swoje zwyczaje i receptury.
- Jest wiele rodzajów kuchni we Włoszech, od północy do południa. To inne produkty, inna tradycja - mówi Emiliano Castagna w studiu Czwórki. - Jednak jest coś, co łączy makaroniarzy. W tej kuchni dominuje oliwa, warzywa i pewna filozofia łączenia składników. Np. my nie dodajemy za dużo czosnku.
Kuchnia włoska w książce i na YouTubie
Typowymi włoskimi przepisami kucharz zdecydowała się podzielić w książce "Mieszu, mieszu. Co ugotuje makaroniarz". Do swojej publikacji Emiliano podszedł bardzo praktycznie - dostajemy książkę ze zdjęciami i przepisami, ale także kodami QR, których zeskanowanie prowadzi nas do konkretnych przepisów na kanale YouTube.
16:10 czwórka pierwsze słyszę 09.11.2023 mieszu mieszu 9.16.mp3 O smakach Włoch opowiada Emiliano Castagna (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Pewne techniki trzeba opanować, choć podaję smaczne i nieskomplikowane przepisy - podkreśla gość Kamila Jasieńskiego. - Zdecydowałem się pokazać to w formie wideo, żeby było łatwiej i szybciej.
Kuchnia włoska kojarzy nam się z makaronami, sosami, pizzą, ale raczej nie z mięsem. Gość Czwórki podkreśla, że ono oczywiście w kuchniach jest, Włosi nie są wyjątkiem na mapie Europy.
Cappuccino do 12.00.
Ciekawe jest podejście Włochów do picia cappuccino. Rodowici mieszkańcy półwyspu piją je tylko do 12.00, nie później. - Cappuccino, z ciepłym mlekiem, o poranku wypełnia nasze brzuchy, daje wrażenie sytości - tłumaczy kucharz. - To mleko też spowalnia trawienie. Jesteśmy syci aż do obiadu, do 12-13 godziny. Muszę powiedzieć, że picie cappuccino po 12 dla Włochów to gorsza rzecz niż dodanie ananasa do pizzy czy śmietany do carbonary. Po południu po posiłku tradycyjnie pijemy espresso.
Kuchnia włoska, jak każda inna, zmienia się na przestrzeni lat. Choć wielu Europejczyków za swoją ulubioną kuchnię kontynentalną uważa właśnie tę ze słonecznej Italii. - Kuchnia Włoch też ewoluuje. Można powiedzieć, że od II wojny światowej zmienia się drastycznie - ocenia gość Czwórki. - Pojawiają się sushi, kuchnia chińska, dziś bardzo popularne są dania kuchni hawajskiej, ale pizza wciąż też.
Makaron w kuchni Włoch
Mieszkając i gotując w Polsce Emiliano Castagna chętnie sięga po produkty polskie. Korzysta z bakłażanów, cukinii, czosnku, produktów sezonowych. Przyznaje, że trudno jeść mu inne sery niż włoskie, cierpi z powodu braku karczochów. W Czwórce opowiada też o makaronach, które dla Włochów są niezwykle istotne. - Makarony dzielimy na jajeczne i bezjajeczne, na bazie semoliny durum i wody. Każdy makaron nadaje się do innego sosu - podkreśla. - Można powiedzieć, że my Włosi możemy też wydawać się dziwni, bo uważamy, że kształt makaronu też jest istotny. Odpowiedni kształt dobieramy do konkretnego dania. Pewnie jest to w naszej głowie, ale jest to dla nas ważne.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Emiliano Castagna ("Mieszu, mieszu")
Data emisji: 09.11.2023
Godzina emisji: 9.16
pj