- Polskie Radio współorganizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. We wtorek, 14 lutego, każdy, kto chce oddać krew, może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia, przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.
- Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca".
- Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów.
Ratowanie życia i zdrowia ludzkiego
Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować trzy osoby. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to nie dłużej niż 8 minut.
- Pobieranie krwi będzie się odbywało tak samo jak w stacjonarnej placówce - mówi Michał Szostek, kierownik Działu Dawców i Pobierania w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Przed pobraniem jest też przeprowadzane badanie lekarskie. Procedura oddawania krwi nie jest długa i skomplikowana. - W ambulansie mamy stanowisko rejestracji, gabinet lekarski oraz fotele do poboru krwi pełnej. Taka osoba, która się zgłasza, legitymuje się dokumentem weryfikującym tożsamość, uzupełnia ankietę na temat swojego stanu zdrowia, a potem robi się jej krótkie badanie krwi - wyjaśnia.
Stan zdrowia
Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia potencjalnego krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom (temperatura ciała poniżej 37 stopni, tętno od 50 do 100 uderzeń na minutę, ciśnienie nieprzekraczające 180/100 mmHg).
Jak podkreśla Marzena Przybysz z RCKiK w Warszawie, przed zgłoszeniem się do krwiobusu nie trzeba wykonywać żadnych badań, wystarczy subiektywnie ocenić stan swojego zdrowia. - Sami wiemy najlepiej, w jakiej jesteśmy aktualnie kondycji, czy nie mamy problemów zdrowotnych, wymagających przyjmowania leków - mówi. - Pamiętajmy, że krew jest przetaczana osobom ciężko chorym, w tym małym dzieciom, dlatego zatajenie problemu zdrowotnego może być groźne nie tylko dla dawcy, ale również dla biorcy krwi - przestrzega Marzena Przybysz.
Żeby oddać krew, należy się odpowiednio przygotować. - Trzeba być wyspanym, zjeść lekkostrawny posiłek i dobrze nawodnić organizm. Dobę przed oddaniem krwi należy wypić około 2 litrów płynów, najlepiej wody - dodaje ekspert.
03:34 Jedynka/SD krwiodawstwo PR.mp3 Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu (Sygnały dnia/Jedynka)
Jedynka zachęca do wzięcia udziału w akcji
Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy zachęca do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu. - Zapraszam do naszej wspólnej akcji. To takie nietypowe walentynki, będzie na czerwono, ale tym razem chodzi o bardzo poważną rzecz - krew - podkreśla.
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa – 14 lutego, w godz. 10.00-15.00. Wejście dla osób oddających krew wyłącznie od strony al. Niepodległości 77/85.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Izabela Kostyszyn
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 7.48
ans