Karnawał w Rio. Jak wygląda z perspektywy Sambodromu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 21:00
O tym, żeby wybrać się na karnawał do Rio de Janeiro marzy wielu. Są też tacy, którzy chcieliby tam zatańczyć. Monika Kozłowska i Magdalini Kozłowska spełniły oba marzenia.
Karnawał w Rio znaczy coś więcej, niż w Polsce
Karnawał w Rio znaczy coś więcej, niż w PolsceFoto: Celso Pupo / Shutterstock.com

Carnaval do Brasil jest największym świętem ludowym w Brazylii, obchodzonym na cztery dni przed Środą Popielcową. Tradycja przywędrowała z Portugalii i na początku przypominała tamtejsze entrudo. Na ulicach Rio de Janeiro toczono walki na limões-de-cheiro, czyli woskowe kule wypełnione wodą lub perfumami, a przechodniów oblewano kolorowym atramentem. Od 1830 roku władze próbowały zakazywać ulicznych imprez, ale bez rezultatu. W 1932 r. karnawał stał się w pełni legalny. Wtedy też odbył się pierwszy oficjalny konkurs szkół samby. 

Dziś na gigantycznym Sambodromie pojawiają się przedstawiciele najlepszych szkуł tańca zgrupowani w charakterystyczne sceny. Do najpopularniejszych należą orszak złożony z krуla Momo, znanego z mitologii, oraz krуlowych i księżniczek, stanowiących jego dwуr, oraz "Carro alegуrico" - bogato zdobiony samochуd-platforma, na ktуrym występują tancerki. W Grupie Specjalnej rywalizuje 12 szkół samby. Każda ma na występ 80 minut. Sędziowie przyznają punkty za wszystkie elementy występu. Szkoła, która uzyska najmniej punktów, spada do niższej grupy. Słabsze szkoły rywalizują w kolejnych grupach, a ich przemarsze odbywają się na ulicach.

Monika Kozłowska i Magdalini Kozłowska - mama i córka - miały okazję wystąpić na tej największej imprezie karnawałowej na świecie. Zatańczyły na Sambodromie jako solistki w jednej z najlepszych szkół samby brazylijskiej Arranco (Grêmio Recreativo Escola de Samba Arranco). Jak wyglądał wyjazd, jakie przygody spotkały je na miejscu, jak wyglądały przygotowania i treningi z najlepszymi instruktorami samby brazylijskiej w Rio oraz występ na Sambodromie? O tym opowiedzą w Czwórce w niedzielne popołudnie. 

***

Na audycję "Czwórka do kwadratu" - zapraszamy w niedzielę (25.02), godz. 15.00. Audycję poprowadzi Marta Hoppe.

kul


Czytaj także

Prywatki i bale w PRL-u. "Huczne i do białego rana"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 15:20
Bale w PRL-u miały być huczne, radosne i do białego rana. Nie zawsze udało się na nie dotrzeć z powodu nagłego ataku zimy, ale zawsze trzeba było się dobrze bawić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawałowe kreacje dwudziestolecia i powojenny czas spódnic z obrusów

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 15:24
Karnawał to czas mody. W Polsce nie było od tego wyjątków. Już dwudziestolecie międzywojenne było czasem wielu imprez. Królowały bale patriotyczne, ale hitem był Bal Mody w Hotelu Europejskim w Warszawie. Polki prześcigały się w modowych pomysłach, czerpały inspiracje z zagranicy. 
rozwiń zwiń