Dzień Nauki Polskiej - w urodziny Kopernika spójrz w jej stronę!

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2025 07:06
Dzień Nauki Polskiej ustanowiono, by inspirować - święto ma być wskazówką, by ruszyć drogą wspaniałych polskich naukowczyń i naukowców. Czwórka zaprasza, by sprawdzić "O co chodzi z tą nauką" - podcast, w którym serwujemy odpowiedzi na niecodzienne pytania, ale też poznać te dziewczyny nauki, o których często zapominamy. 
Podcast O co chodzi z tą nauką? prowadzi Weronika Puszkar
Podcast "O co chodzi z tą nauką?" prowadzi Weronika PuszkarFoto: Polskie Radio

Jako datę corocznych obchodów Dnia Nauki Polskiej w 2020 roku wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Jak podkreślili autorzy ustawy, ustanowienie święta jest też wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa, które miały duży wpływ na bieg dziejów ludzkości.

Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, można wymienić również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Dla Czwórki jednak to mało! Sięgamy głębiej i z okazji Dnia Nauki Polskiej przypominamy cykl "Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?". Spośród ogromnego grona naukowczyń wielu z nas bez zająknięcia wymienia jedynie polską noblistę, ale pań w nauce mamy dużo więcej. Warto pamiętać m.in. o Magdalenie Bendzisławskiej, pierwszej polskiej chirurżce, Stefanii Horowitz, chemiczce, Hannie Hirszfeld, pediatrce, czy Bronisławie Dłuskiej, ginekolożce.


Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto? Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?

Nauka to rozwój, postęp, inspiracja i zabawa, a także mnóstwo ciekawostek. O co w tym wszystkim chodzi - to wyjaśniamy w podcaście Czwórki "O co chodzi z tą nauką", który prowadzi Weronika Puszkar we współpracy z najlepszymi - ekspertami z Polskiej Akademii Nauk. A oni, dzięki swojej pracy, znają odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, np.: Kim są rekordziści w długości życia? Dlaczego nasz wiek metrykalny może różnić się od biologicznego i który organ naszego ciała starzeje się najszybciej?

A odpowiedzi są tu:



Weronika Puszkar dzięki nauce, naukowczyniom i naukowcom serwuje nam odpowiedzi na moc rodzących się w naszych głowach pytań:

  • Kiedy zamieszkamy na Księżycu?
  • Czy istnieje superfoods?
  • Co jest współczesnym dynamitem?
  • Czy w efekcie zmian klimatu pojawią się w Polsce tornada?
  • Czy homo sapiens jest ostatnim stadium ewolucji człowieka?
  • I wiele innych...

Poznaj podcasty Czwórki!


Czytaj także

Szalone, edukacyjne, nowatorskie - takie pomysły zgarną "Przewroty"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2025 18:26
"Przewroty" to nagroda za nowatorskie inicjatywy edukacyjne. Centrum Nauki Kopernik ustanowiło ją w 2023 roku, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. - Do 2 marca czekamy na zgłoszenia do naszego konkursu. Szukamy inicjatyw odważnych - mówi dr Ilona Iłowiecka-Tańska, dyrektorka innowacji w CNK. "Przewroty" przyznawane są pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń