Takiej liczby artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Up To Date Festivalu ogłoszonych jeszcze przed wakacjami chyba nikt się nie spodziewał. Na trzy miesiące przed 13. edycją Up To Date Festivalu w line-upie mamy już 47. artystów. Są wśród nich:
Anna Borsuk b2b Daisy Cutter, Antonina Nowacka, Chloé Robinson, Claudio PRC, Claudio PRC ambient live, Cyan85, Cyrk live, Daniel Szwed, Dave Clarke, Dirk Serries, Dold live, Furminator, Holy Other live, DJ Hype, Jazxing, julek ploski live, Kevin Murf, Klawo, Krenz, Kuf, LCY, Lone live, Marta Forsberg, Miły ATZ, Mor Elian, No Moon, No Moon (ambient set), nthng, nthng (ambient set), DJ Overdose, Pepe., Rafael Anton Irisarri , Reptant live, Resina pres. Speechless, Salome, Serge, Simon Scott, Sunil Sharpe b2b Jerome Hill, Swayzee, Szafran, The Lady Machine, Thomas Köner, Truncate, Vera Logdanidi b2b Laura BCR b2b Błażej Malinowski, Verlake, 1988: Ruleta show + goście.
ZOBACZ WIĘCEJ Pierwsze ogłoszenie artystów na UTDF 2022
13. odsłona Up To Date Festival, odbędzie się w Białymstoku już 2-4 września. Wystąpią na niej:
asthma, Barto Katt, Berson, Cichoń, Hałastra, hermeneia, Kacha, Kosi, Kukon, Margaret, TONFA, Tymek, Wilku WDZ, Włodi, Zdechły Osa, Żyto, Secret Guest no1, Secret Guest no2 - oto lista niektórych artystów, którzy zagościli na "Rulecie" - najnowszej kompilacji autorstwa 1988, znanego z solowej produkcji, współtworzenia zespołu Syny czy współpracy z Włodim.
Wokalistka i kompozytor skupiająca się w swojej pracy głównie na badaniu wpływu dźwięków na stan ludzkiego umysłu. Jej nieokreślony w swojej formie występ będzie niezwykle intrygującym elementem programu koncertu zamknięcia UTDF.
- Vera Logdanidi b2b Laura BCR b2b Błażej Malinowski
Jeden z wiodących głosów ukraińskiej sceny techno, francuska zaklinaczka winyli oraz “polski towar eksportowy” łączą siły w jedynym w swoim rodzaju secie, którego rezultatem będzie głęboka, wciągająca sesja hipnozy w klubie FOMO.
Barely Legal czy Pretty Weird to projekty znane fanom muzyki bassowej na całym świecie, a odpowiedzialność za nie ponosi właśnie Chloé, której nowy alias jest wytrychem do działań producenckich i dalszych poszukiwań muzycznych. Swoje eklektyczne sety gra w taki sposób, że... ciężko zebrać słowa by o tym opowiedzieć. To trzeba usłyszeć.
Współtwórca kolektywu BNNT i jeden z najbardziej charakterystycznych polskich perkusistów. Elektryfikuje bębny, na bazie rytmu zapuszcza się w technoidalne formy i metaliczne powidoki. Agresywne zagrania czasem oplata w ziarniste, dronowe pasma, kiedy indziej zahacza o quasi-metalowe formy. Balansuje na granicy elektroakustyki, metalu i industrialu, wyznaczając sobie kierunek miarowym brzmieniem.
Nie bez powodu nazywany jest "baronem techno". Nieustannie aktywny weteran światowej sceny, po kilkudziesięciu latach wciąż nadaje ton swoją działalnością: didżejską, producencką, dziennikarską. Nawet jego posty na social media mają ogromny wpływ na kształtowanie sceny. Jedno z największych nazwisk jakie odwiedziły UTDF w historii festiwalu.
2. ogoszenie artystów - kto wystąpi? /mat. pras.
Hip-hop, Miami bass, electro, italo, disco i różne międzygatunkowe mutanty - wszystko to zawiera się w muzycznym portfolio pochodzącego z legendarnej Hagi Overdose'a. Stwierdzić, że ten artysta potrafi dobrze zagrać, to jak nic nie stwierdzić. Od lat osiemdziesiątych szlifuje warsztat by zachwycać słuchaczy oszałamiającymi, przekrojowymi setami.
Dostawa szwedzkiej techno-energii; młodzieńcza interpretacja klasycznych brzmień, zamknięta w świeżych i porywających utworach wydawanych za pośrednictwem (współtworzonego przez artystę) Arsenik Records czy Blue Hour. Nie martwimy się o pompę na afterze w FOMO.
Słynny Manchesterski producent eterycznej muzyki bassowej. Jego twórczość można uznać za kanon współczesnej elektroniki. Dlatego z niecierpliwością czekamy na jego nowy live, który zaprezentuje na UTDF 2022.
Polski duet, znany z doskonałych wydawnictw na The Very Polish Cut-Outs, Pollena Records czy Transatlantyku - wytwórniach, które pielęgnują i dziedzictwo muzyczne, i kosmiczne poszukiwania, tak słyszalne w produkcjach Jazxing. Premiera ich nowego albumu zbiega się z terminem tegorocznego Up To Datę Festival i właśnie robimy z tego użytek. Z pożytkiem dla naszej publiczności.
Zespół zadebiutował w maju 2021 singlem pt. “Wdzięczność” a 13 lipca 2022 premierę będzie miał pełnoprawny longplay. Zespół tym samym dołączył do grona artystów wydawanych przez niezależny trójmiejski label Coastline Northern Cuts. "Klawo sięga do starej szafy, ale tej bez trupów. Dziadkuje im Herbie Hancock i współwyznawcy gruwiącego 70’sowego jazzu. [...] to muzyka, która słyszała kwaskowaty homerecording spod znaku Maca DeMarco i producentów skutych lo-fi beat tape’ów" - Jędrzej Dudek [P.Unity]
Młodziak z Warszawy (rocznik 1997). Zmyślnie i dojrzale łączy wpływy muzyki klubowej, głównie brytyjskiego rodowodu (od dubstepu przez jungle) z gęstymi hiphopowymi instrumentalami. Współpracuje już z TONFĄ, 1988 czy Zetenem. Oby tak dalej!
Szwedzki producent i DJ, współtwórca Arsenik Records. Wyznawca minimalizmu w muzyce. Twierdzi, że repetytywność jest w techno najistotniejsza. Więcej od niego nie wyciągniemy. Dobrze, że nie musimy. Wystąpi w rzadkim DJ-secie.
Od czasu ich debiutanckiej EP-ki na Bandcamp w 2020 roku, LCY szybko wyłoniło się jako kluczowy nowy orędownik brytyjskiego podziemia. Interdyscyplinarni artyści i właściciele wytwórni (SZNS7N). Lutowa rezydencja w radiu BBC1, występ na żywo na Fabric at the Opera, dzielenie sceny z Richie Hawtinem - to tylko niektóre z highlightów ostatnich miesięcy.
Końcówka roku 2021 przyniosła pierwszy od 5 lat album tego brytyjskiego artysty. To już jego ósma długogrająca płyta, ale pierwsza z wokalami. Lone kontynuuje w niej też swoje najlepsze tradycje brzmieniowe, płynące z inspiracji m.in. Boards of Canada czy Madlibem. Na UTDF wystąpi w upragnionej formule na żywo.
Mr Krime (Wojciech Długosz) - swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku lat 7. od nauki gry na skrzypcach, a później także fortepianie. W pierwszej połowie lat 90. zainteresował się trochę bardziej nowoczesnymi środkami muzycznej ekspresji, takimi jak djing, a zwłaszcza turntablism (czyli sztuka wykorzystywania gramofonu i miksera jako instrumentów muzycznych). Po skończeniu liceum muzycznego zaprzestał dalszej klasycznej edukacji, i skupił się na rozwijaniu możliwości jakie dawały owe nowe narzędzia. Po latach przerwy od klasycznego instrumentarium powrócił jednakowoż do kultywowania gry na instrumentach klawiszowych, a także perkusji, jednocześnie pozostając uznanym w Polsce i zagranicą dj’em oraz producentem muzycznym. Djskie rzemiosło kultywuje w różnych odmianach - m.in w formie setów djskich na imprezach tanecznych grając ambitną muzykę z pogranicza funku, soulu, hip hopu, elektroniki, i rożnych innych gatunków, a także jako dj turntablista w ramach różnych projektów jak również solo.
Reprezentant Gniezna, którego kojarzyć można z dwóch wyrazistych i pełnych zajawki kolektywów: Undadasea oraz Święty Bass. Grime’owa nawijka, celne punche, ciekawe gry słowne i dopracowana technika to cechy, którymi wyróżnia się na polskim podwórku rapowym.
Pochodząca z Tel Awiwu, ale mieszkająca w Berlinie didżejka i producentka. Zanim trafiła do Berlina, spędziła 10 lat w Los Angeles. Współprowadzi wytwórnię Fever AM, gdzie wydaje świeżą, mocno rytmiczną, ale niejednoznaczną muzykę, która również dominuje w jej setach.
Brzmienia, jakimi operuje artysta to trzy różne nurty: ambient, dub techno i trance. Artysta potrafi je bezwysiłkowo łączyć w swoich setach, jednakże jego produkcje (dla m.in. Lobster Theremin czy Delsin) to każdorazowo uosobienie jednego ze wspomnianych kierunków. nthng wystąpi na UTDF dwa razy - podczas Centralnego Salonu Ambientu oraz na afterze w klubie FOMO.
Producent pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego, którego muzyka wypłynęła za sprawą wydawnictw dla Flirtini i Asfalt Records. Pepe. tworzy muzykę z pogranicza elektroniki, ale eksperymentuje też z jazzem i klimatami songwriterskimi. Inspiruje się twórczością Jima Jarmuscha, a przy tym wszystkim zachowuje intymny, melancholijny klimat historii, które chce opowiedzieć przez tworzoną muzykę.
Młody producent, którego poszukująca muzyka uderza świeżością i dojrzałością jednocześnie. Emanuje ciekawymi pomysłami i rzuca wyzwanie słuchaczom. Zupełnie nie wiemy co zagra tym razem.
Producent z Melbourne, który występuje pod postacią złej jaszczurki o imieniu Reptant. Jego twórczość to konceptualne i współczesne podejście do muzyki tanecznej, łączące klasyczne brzmienia acid, electro i techno, wszystko z domieszką amen breaka. Występ w Białymstoku jest częścią tegorocznej światowej trasy artysty.
Po wydaniu w FTP, Mechatronica, Dark net czy Lobster Theremin, Salome szybko wskoczyła do peletonu electro. Wspierana przez takie tuzy gatunku jak DJ Stingray czy Jensen Interceptor i grająca imprezy na całym świecie artystka zapewne szybko z niego nie wypadnie.
Żywa legenda sceny. DJ o niepodważalnym doświadczeniu, właściciel imperium Clone, bez którego krajobraz dzisiejszej muzyki elektronicznej nie byłby taki sam. Digger najwyższej klasy, ikona i wzór do naśladowania, która weźmie na siebie ciężar zamknięcia festiwalu na afterze w klubie FOMO.
Brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista, inżynier dźwięku, perkusista zespołu Slowdive. W swojej solowej pracy bada twórcze metodologie nagrań terenowych, proces aktywnego słuchania, implikacje nagrywania świata przyrody za pomocą technologii oraz manipulację naturalnymi dźwiękami używanymi w kompozycji muzycznej. Autor kilkunastu albumów, które na dobre pozwoliły mu zadomowić się w elicie przestrzennego grania.
Pięcioosobowy projekt muzyczny założony w 2021 na gruncie klasyki rokendrola. Zróżnicowana gatunkowo, prężna muzyka rozproszona wężowymi syntezatorami w brokatowo-ognistym performansie. Naprawdę chwytliwe piosenki o tekstach prostych jak ciosy karate.
Czytaj także: "W ogniu i brokacie". Swayzee z największymi przebojami
Stacjonująca w Berlinie Brazylijka, weteranka sceny z ponad 20-letnim stażem. Jej zaangażowanie i umiejętności pozwoliły jej wyjść poza rodzimą scenę, na której pozostaje jedną z najważniejszych postaci. Klasycznie brzmiące techno wydane m.in. w Mote Evolver Luke'a Statera przyniosło jej światową rozpoznawalność i występy na wielu kontynentach.
Legenda wraca na UTDF po 8 latach! Twórca mrożących krew w żyłach arktycznych ambientów oraz klasycznych techno-przestrzeni jako Porter Ricks, przybywa do Białegostoku z nowym materiałem przygotowanym na koncert zamknięcia festiwalu.
Mistrz techno-undergroundu Los Angeles przyjeżdża w końcu na Up To Date Festival. Jego twórczość, oscylująca w ostatnich latach wokół wyjątkowo parkietowego i energetycznego techno, zajmuje ważne miejsce w tracklistach największych didżejek i didżejów tego świata, a prowadzona przez niego wytwórnia jest katapultą dla wielu bangerów rozszarpujących parkiety na świecie na strzępy.
Polski producent i DJ o dojrzałym rodowodzie brzmieniowym, krok po kroku budujący swój coraz większy dorobek i pozycję na scenie. Porusza się w okolicach hipnotycznego house'u w klimatach dubby, trippy, lo-fi. Swoją muzykę wydaje w takich labelach jak K-HOLE TRAX, FASRAT, Mystictrax, Neo Violence, Too Rough 4 Radio. Wkrótce ukaże się jego debiutancki winyl, który ukaże się nakładem hiszpańskiej wytwórni Diffuse Reality.
***
mat. pras./kd