Na początek fani rocka usłyszą Katarzynę Nosowską, Buldoga, Set Your Goals. Zagrają także m.in. Biohazard, Paula i Karol, Dead on Time, Coma, Arka Noego, Luxtorpeda.
Jedyny koncert związany z obchodami trzydziestolecia swojego istnienia zagra w niedzielę Kult. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej - zapowiada poznańska agencja artystyczna Go Ahead, organizator imprezy.
Wystąpi też Jello Biafra z grupą punkową grupą The Guantanamo School Of Medicine. Będzie to jedyny koncert Amerykanów w Europie. Na swoim profilu facebookowym Biafra zapowiedział, że będzie to też pierwsza i jedyna w najbliższej przyszłości okazja, by usłyszeć na żywo nowe, przygotowane z myślą o kolejnym albumie, utwory formacji.
Oprócz muzyki, goście będą mogli też wziąć udział m.in. w odsłonięciu gabloty z Obrazami Przechodnimi prof. Piotra C. Kowalskiego, otwarciu wystawy zdjęć Krzysztofa Skorego, spotkaniu z autorem książki "Grunt to bunt '2" Grzegorzem K. Witkowskim i jego gośćmi, otwarciu wystawy zdjęć z ostatnich kilku edycji festiwalu. Przez cały czas trwania rockowiska będzie czynna wystawa plenerowa "30 lat jarocińskiego festiwalu".
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Zobacz także tu>>>
W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski z Republiką, Armia, TSA, Dżem. Pod taką nazwą festiwal przetrwał do 1994 r. Doszło wtedy do starć z policją i imprezę wznowiono dopiero w 2005 r.
tj