- Uważam, że powinniśmy pracować na to, żeby w ogóle była kultura, i żeby była w Polsce kultura wysokiej klasy - mówi popierająca akcję Anna Cieślak, aktorka. - A żeby tak się stało musimy się wszyscy razem połączyć -dodaje. - Legalna Kultura jest od tego, żeby nas chronić i dawać możliwość, żebyśmy, my i nasze dzieci, za parę lat mogli oglądać dobre filmy.
Akcja Legalna Kultura ma już na swoim koncie pewne sukcesy.
- Przez ten rok zmieniła się świadomość i dalej się zmienia - mówi Ola Sieńkowska, koordynatorka działań edukacyjnych w Legalnej Kulturze. - Ludzie zauważają, że są serwisy, które udostępniają w sposób legalny źródła kultury: filmy, muzykę, książki, ebooki, audiobooki, fototeki. Można je ściągać legalnie.
Na stronie internetowej Legalnej Kultury udostępniona jest baza serwisów, z których pobieranie dóbr kultury jest zupełnie legalne. Znajduje się tam 180 stron internetowych, z których można "ściągać".
O piractwie internetowym słyszał każdy, większość z nas na własnym sumieniu też ma internetowe kradzieże, tymczasem Legalna Kultura dba o to, by pokazać nam jak legalnie korzystać z czyjejś pracy. Podczas festiwalu Łodzią po Wiśle zorganizowany zostanie warsztat, na którym zostanie wyjaśnione, skąd czerpać legalną kulturę, jak rozróżnić z których stron internetowych można "ściągać" legalnie, a z których nie. Nie zabraknie też wykładu o prawach autorskich. A wszystko to już 13 kwietnia. Więcej o Legalnej Kulturze i festiwalu dowiesz się słuchjąc załączonej audycji "Stacja Kultura".
(pj)