Z sondażu Eurobarometru wynika, że jedynie 5 proc. Polaków rusza się regularnie, 23 proc. robi to średnio raz w tygodniu, 18 proc. czasami, a 54 proc. nie rusza się wcale. Dla porównania średnia dla UE wyniosła odpowiednio - 9 proc., 21 proc., 31 proc. oraz 39 proc.
- W Polsce nie ma tzw. "klasy średniej" w tej dziedzinie życia. Jest grupa ludzi, którzy ćwiczą niemal profesjonalnie i druga grupa, która kompletnie się nie rusza, żywi fastfoodami i ma nadwagę - tłumaczył w Czwórce trener Kamil Kalka. Jak podkreślał, moda na "bycie fit" widoczna jest zwłaszcza w wielkomiejskich korporacjach. A jak przekonywał dr Maciej Pasieczny, ortopeda, wielu z pacjentów po prostu nie jest przygotowanych do wysiłku fizycznego, który sobie serwują. - Od poniedziałku do piątku ludzie ci siedzą za biurkiem, a w weekend startują w triathlonach. W poniedziałek więc z naderwanymi łąkotkami czy skręconymi stawami skokowymi zjawiają się w ambulatorium - tłumaczył ekspert.
Czym jest naturalna potrzeba ruchu, a jakie są konsekwencje i do jakich zmian w naszych organizmach dochodzi w wyniku nieaktywnego trybu życia? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki. A o kondycji polskich uczniów i m.in. bojkotowaniu przez nich lekcji wychowania fizycznego z jedną z nauczycielek tego przedmiotu rozmawiała Weronika Puszkar.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Goście: Kamil Kalka, dr Maciej Pasieczny
Data emisji: 21.09.2017
Godzina emisji: 15.07
kd/ag