Dom w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:00
Już za 7 lat wszystkie powstające w Polsce budynki będą musiały być ekologiczne. Takie domy można jednak budować już dziś, korzystając z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Audio
  • Witold Maziarz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska opowiada o energooszczędnych domach (Czwórka/Europejski Lunch)
Ekodom
EkodomFoto: Glow Images/East News

Unia Europejska chce być ekologiczna i zobowiązuje kraje członkowskie, żeby od początku 2021 roku wszystkie nowopowstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Państwa członkowskie muszą się do tego dostosować.
Choć ekoinicjatywy budowlane nie są jeszcze w Polsce popularne to już powstają programy, które mają pomóc budownictwu, które byłoby przyjazne dla środowiska. O jednym z nich opowiada Witold Maziarz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Nasz program trochę wyprzedza polskie prawo budowlane. Pokazuje, jak można budować energooszczędnie, nowocześnie i z zyskiem - mówi ekspert. - To co najistotniejsze: pokazujemy, że można budować ciepłe budynki wyposażone w nowoczesne technologie. 
Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska skierowany jest do osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. Można wybudować dom na własne potrzeby, wystarczy mieć własny grunt, dobry plan, a później energetycznie zweryfikować budynek. Ciekawą informacją jest też to, że każdy, kto chce wybudować taki obiekt może starać się o jednorazową dotację, w kwocie 50 tysięcy złotych.
- Po roku funkcjonowania programu interesują się nim deweloperzy - mówi gość "Europejskiego Lunchu". - Każdy, kto kupi tzw. dom pasywny u jednego z deweloperów, którzy współpracują z NFOŚ, dostanie dotację.
Okazuje się, że budowa domu pasywnego, czyli energooszczędnego, to zadanie dość trudne. Warto mieć doświadczonego wykonawcę, który zadba o sprawdzone materiały i będzie umiał optymalnie wykorzystać południową wystawę budynku.
- Powinniśmy budować dom, który opiera się wszelkim przenikaniom ciepła na zewnątrz budynku, i który sam produkuje energię zarówno cieplną jak i elektryczną, np. pozyskuje ją ze słońca dzięki kolektorom słonecznym umieszczonym na dachu - opowiada ekspert. 
Z czego można wybudować taki dom, czy tego typu ekobudynek będzie trwały i czy wciąż obowiązują tu pozwolenia na budowę - na te i wiele innych pytać odpowiedzi znajdziesz w "Europejskim Lunchu".
(pj/kd)

Czytaj także

Kawa w dezodorancie? To możliwe

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 19:37
Trwają prace nad dezodorantem, który będzie nam dostarczał energii. Ma on zawierać spore dawki kofeiny, a po rozpyleniu na skórze, działać podobnie jak "mała czarna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planeta Energii" czyli z nauką za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 11:30
- W młodości nikt nie był w stanie mnie przekonać, że uczenie się ma sens - mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, który dziś jest ambasadorem konkursu "Planeta Energii", skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IEO: Polska nie będzie potęgą w produkcji zielonej energii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:50
- Czekam na tę ustawę już 13 lat. Dziś powinno być święto, a tak nie jest - mówi w audycji "Popołudnie z Jedynką" Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Komentuje w ten sposób projekt rządowej ustawy dotyczącej energii z odnawialnych źródeł.
rozwiń zwiń