W 2027 roku dogonimy Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:30
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. 9 lat po tym wydarzeniu przypominany jakie nastroje panowały wtedy w naszym kraju i czy bardzo cieszyliśmy się z wyników referendum. Wspomnienia z początków Polski w UE serwowaliśmy w "Europejskim Lunchu".
Audio
  • "Europejski Lunch" w 9. rocznicę wejścia Polski do UE (Europejski Lunch/Czwórka)
Bruksela
BrukselaFoto: Glow Images/East News

Wszystko zaczęło się w Atenach, w kwietniu 1994 roku, kiedy to Polska złożyła wniosek o członkowsko w UE. Potem Parlament Europejski i wszystkie kraje wspólnoty ratyfikowały traktat akcesyjny, aż wreszcie w czerwcu 2003 roku, w ogólnonarodowym referendum Polacy odpowiedzieli na pytanie "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?"

W referendum wzięło udział prawie 59% uprawnionych do głosowania i zdecydowana większość w referendum zagłosowała na "tak". Nie brakowało jednak obaw i niepewności. Czy oceniając z perspektywy czasu, były one słuszne?

 - Przez te 9 lat zmieniło się bardzo dużo. Przynajmniej z punktu widzenia mojego i moich rówieśników. A w 2004 roku miałam 17 lat  - wspomina Olga Talarska z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. - Miałam okazję wykorzystać to, z czym wiązało się nasze wejście do UE. Byłam na Erazmusie, brałam udział w kursach i szkoleniach. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować się do wejścia w zawodową aktywność.

Z tych możliwości młodzi Polacy chętnie korzystają do dziś, a liczba osób wyjeżdżających na zagraniczne uczelnie z Erasmusem wzrosła z 1000 do 15000 studentów.

Wejście Polski do UE wiązało się także z zarobkową emigracją. Mimo upływu czasu nadal najpopularniejszym miejscem, do którego wyjeżdżamy za pracą są Niemcy. Na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania.

 - Dla Polaków rynek pracy w Niemczech dostępny jest dopiero od 2011 roku - opowiada gość Czwórki. - I ich obecność jest już widoczna. Co więcej, pracownicy z Polski mają bardzo dobrą opinię i cieszą się szacunkiem swoich przełożonych.

Eksperci twierdzą, że wejście do Unii nie tylko wpłynęło na umocnienie naszej pozycji w Europie, ale też sprawiło, że my sami poczuliśmy się lepiej. A najnowsze analizy pokazują, że kryzys oraz to, że Polska była zieloną wyspą sprawiły, że szybciej niż przewidywano doganiamy inne państwa UE i w 2027 roku powinniśmy osiągnąć ten sam poziom, co inne kraje członkowskie.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając nagrania "Europejskiego Lunchu". Polecają Kasia Kornet i Krzysztof Renik.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Unia Europejska
Czytaj także

To będzie rok wychodzenia z zadyszki

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2012 17:45
Z jednej strony szalejące bezrobocie i kryzys. Z drugiej - Nobel dla Unii Europejskiej. To dla wspólnoty był ciężki rok. Najprawdopodobniej nie ostatni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polaku, czy wiesz, że jesteś Europejczykiem?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 16:38
Czy nasi rodacy są zadowoleni z członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Jakie widzą pozytywne strony tej sytuacji? Na co narzekają? Wyniki przeprowadzonych na ten temat badań zdradza na antenie Czwórki Katarzyna Węsierska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inicjatywa obywatelska - masz do niej prawo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 07:00
Każdy z nas może mieć wpływ na Unię Europejską. Europejska inicjatywa obywatelska został wprowadzona rok temu - niestety niewielu z nas z tego korzysta.
rozwiń zwiń